Spisko-Orawskie święto w Niedzicy

Przypadający na 2020 r. III Światowy Zjazd Górali Polskich w szczególny sposób poświęcony został setnej rocznicy wytyczenia granicy na Kresach Południowych niepodległej Polski. Spotkanie w Niedzicy było wyrazem współpracy sprzymierzonych organizacji szerokiego Podtatrza i Śląska.

28 czerwca br. w spiskiej Niedzicy Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski odprawił uroczystą mszę świętą, podczas której w homilii wyraził swą radość z tego, że Spisz i Orawa stały się częścią niepodległej ojczyzny. – Możemy dziękować Bogu z to, że żyjemy w takiej rzeczywistości, która dąży do jedności i gdzie raz określona tożsamość jest pojmowana jako skarb, wielka wartość, którymi można dzielić się z innymi – powiedział.

Jeśli w Bogu wszyscy uznajemy naszego Ojca to rozumiemy, że jesteśmy Jego dziećmi, a dla siebie braćmi i siostrami. Należy przyjąć Boga za Ojca wszystkich ludzi, wtedy jest możliwa piękna miłość do innych ludzi – podkreślał metropolita.

Abp Marek Jędraszewski postać ks. Józefa Stanka, który podczas wojny działał w strukturach Armii Krajowej. Gdy wybuchło powstawanie w Warszawie, był razem z umierającymi i prześladowanymi. Jako kapłan towarzyszył ludności, która opuszczała Warszawę. Hitlerowców rozwścieczyło, że z ludźmi idzie duszpasterz, poddali go torturom i powiesili na stule. Został wyniesiony do chwały ołtarzy przez Jana Pawła II. – Wasz krajan, wywodzący się z tej ziemi, związany z Chrystusem, świadczący o Chrystusie. Udzielający do końca kapłańskiej posługi w imię Chrystusa i mocą Jego sakramentów – wskazał arcybiskup.

W uroczystości na Spiszu uczestniczyli Orawianie z Towarzystwa Przyjaciół Orawy, Banku Spółdzielczego w Jabłonce oraz orawskich oddziałów Związku Podhalan z Jabłonki, Orawki i Lipnicy Wielkiej. Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Po mszy św. przedstawiciele Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, Towarzystwa Przyjaciół Orawy, Związku Podhalan, Związku Polskiego Spisza a także zaproszonych gości przybliżyli zebranym swoje regiony i organizacje w nawiązaniu do 100. rocznicy powrotu Spisza, Orawy i Śląska Cieszyńskiego do Odrodzonej po zaborach Polski.

W dalszej części, wobec trudności organizacyjnych spowodowanych przez epidemię koronawirusa, odbyły się wirtualne posiady, w trakcie których za pomocą łączy internetowych nawiązano kontakt z przedstawicielami zagranicznych  kół Związku Podhalan.

Tymczasem już kilka dni wcześniej, 23 czerwca w Zakopanem odbyło się spotkanie organizacyjne bratnich góralskich stowarzyszeń przed rozpoczęciem III Światowego Zjazdu Górali. Tego samego dnia na Podhalu gościł prowadzący kampanię wyborczą Prezydent RP Andrzej Duda. Przy tej okazji prezes Związku Podhalan Andrzej Skupień zameldował Głowie Państwa o rozpoczęciu w dniu 28 czerwca Światowego Zjazdu Górali, dziękując zarazem za protektorat i patronat zarówno nad obchodami 100. lecia Związku Podhalan, jak i 100. rocznicą powrotu Spisza, Orawy i Śląska Cieszyńskiego do Polski.

Spotkanie organizacyjne, 23 czerwca 2020 r.
Fot. Związek Polskiego Spisza

Światowy Zjazd Górali Polskich, organizowany przez Związek Podhalan, odbywa się co 10 lat. To spotkanie ludzi, w celu podjęcia wspólnych wyzwań jedności gświęórali, która jest gwarancją godnego życia. Wydarzenie to jest idealną okazją by podkreślić wspólne dziedzictwo kulturowe.

Źródło i fot.: Archidiecezja Krakowska, Związek Podhalan, Związek Polskiego Spisza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *