Słowacy wybrali nowy parlament

Zaskoczenie – tym słowem najczęściej komentowane są wyniki wyborów parlamentarnych na Słowacji, które odbyły się 5 marca. Rządząca partia osiąga wynik, który nie daje możliwości samodzielnych rządów, a do parlamentu wchodzą ugrupowania nacjonalistyczne.

Wbrew sondażowym prognozom,lewicowa partia Kierunek – Socjalna Demokracja, choć wygrała, zdobyła zaledwie 28,3% głosów, co nie daje możliwości samodzielnego rządzenia w parlamencie z aż ośmioma ugrupowaniami.

Słowacy popierają ostre stanowisko premiera Roberta Fico, odmawiającego przyjmowania imigrantów. To nastawienie społeczeństwa nie dało jednak ekipie rządzącej pełnego tryumfu. Przeciwnie, część antyimigranckiego elektoratu przeniosła swoje sympatie na partie bardziej radykalne. Nacjonalistyczna Słowacka Partia Narodowa zdobyła 8,64%, a jeszcze bardziej szowinistyczna Kotleba – Partia Ludowa Nasza Słowacja 8%.

2
Wizualizacja wyników wyborów parlamentarnych na Słowacji Źródło: dennik.sk
Nasza Słowacja wchodzi do Rady Narodowej po raz pierwszy. Dr Grzegorz Kostrzewa – Zorbas komentując ten wynik dla wpolityce.pl, pisze: “Za  Tatrami upiór przeszłości odnosi sukcesy wyborcze i chce zniszczyć teraźniejszość. Partia polityczna „Kotleba – Partia Ludowa Nasza Słowacja” otwarcie nawiązuje do historycznej „Słowackiej Partii Ludowej Hlinki”, która podczas drugiej wojny światowej rządziła w Słowacji jako protektoracie nazistowskiej Trzeciej Rzeszy Niemieckiej. (…) Nasza Słowacja nawiązuje także wprost i z dumą do Josefa Tiso – „Wodza” protektoratu”.
Oto jak wypadły inne ugrupowania:
– liberalna Wolność i Solidarność, która uzyskała 12,1%, co czyni z niej drugą siłę parlamentarną,
– konserwatyści z partii Zwyczajni ludzie i niezależne osobowości 11%.
– nowa partia biznesmena B. Kollára My rodzina zdobyła 6,6%. Charakter tego ugrupowania to mieszanka liberalizmu i konserwatyzmu.
-działająca na rzecz współpracy mniejszości węgierskiej i etnicznych Słowaków partia Most-Hid 6,5%. głosów
-centrowa Sieć ledwo przekroczyła próg wyborczy zdobywając 5,6% głosów
– sromotnej porażki doznał Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny. W opinii komentatorów partia, która stale obecna była w parlamencie po 1990 r. zapłaciła w ten sposób cenę za odejście od ideałów chadeckich.
Wyniki wyborów w orawskich powiatach Źródło: dennik.sk
Wyniki wyborów w orawskich powiatach Źródło: dennik.sk
Zróżnicowany i rozdrobniony skład parlamentu stawia pod znakiem zapytania stworzenie stabilnego układu politycznego. Niemniej dotychczasowy premier Robert Fico zapowiedział już podjęcie próby skonstruowania rządu koalicyjnego.
Na Orawie partia premiera Ficy wygrywała osiągając około 25% poparcia. W powiecie namiestowskim kilkunastoprocentowe poparcie zdobyły także kolejno: Sieć, Chadecja oraz Partia Narodowa. Odpowiednio w twardoszyńskim były to: Partia Narodowa, Zwyczajni ludzie i chadecja; w dolnokubińskim: Nasza Słowacja, Zwyczajni ludzie oraz Wolność i Solidarność.
Frekwencja wyborcza na Słowacji wyniosła niespełna 60% – na Orawie średnio 66%, Krajowy rekord padł w powiecie twardoszyńskim, gdzie do urn poszło ponad 70% Orawian – w wyborach uczestniczyło niespełna 20 tys. z 28 tys. do tego uprawnionych. W miejscowości Zuberc zagłosowało 71% mieszkańców wsi, ale za sprawą osób które przebywały tam np. turystycznie i przy okazji uczestniczyły w wyborach frekwencja dosięgła 79,78%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *