Ruchy migracyjne na Orawie

W 2015 roku jedynie 867 gmin osiągnęło dodatnie saldo migracji. W pozostałych mieszkańców ubyło. Sprawdzamy jak w tym kontekście prezentują się samorządy orawskie.

Największe dodatnie wartości wskaźnika migracji odnotowały gminy wiejskie. Na czele rankingu znalazły się Komorniki z woj. wielkopolskiego (36,52). Z kolei największy spadek liczby mieszkańców oznaczał w rankingu ujemny czynnik na poziomie około -15. Twórcy zestawienia, badając napływ ludności na 1000 mieszkańców, za każdą osobę przyznawali gminie po jednym punkcie.

W tym kontekście kwestia migracji w samorządach zamieszkałych przez Orawian nie osiąga znaczących wyników. Tylko w Gminie Jabłonka odnotowano saldo dodatnie (2,08). Pozostałe gminy zaliczają odpływ mieszkańców Czarny Dunajec (-1,03, Raba Wyżna (-1,10) i Lipnica Wielka (-2,34).

„Mamy obecnie do czynienia z typowym dla krajów rozwiniętych procesem rozlewania się miast” – wyjaśnia dr hab. Paweł Kaczmarczyk z Uniwersytetu Warszawskiego – Według niego miejsca z największą skalą odpływu ludności to przede wszystkim te, które oferują najmniej możliwości pracy i edukacji. „To także regiony z dużym udziałem rolnictwa, które ulega przemianom i siłą rzeczy potrzebuje coraz mniej pracowników, więc ludzie szukają dla siebie miejsca w innych częściach kraju”.

migracja

Źródło: PAP

 • 13 grudnia 2016 at 11:27 am
  Permalink

  A połowa zameldowanych i tak mieszka za granicą. Młodzież z Orawy ucieka i żadna gmina nie ma dla nich oferty.

  Odpowiedz
 • 13 grudnia 2016 at 12:22 pm
  Permalink

  Jabłonka to ma saldo dodatnie chyba w swieta gdy wiekszosc mieszkancow wraz z rodzinami przyjezdza z zagranicy .Artykul malo wiarygodny.

  Odpowiedz
  • 13 grudnia 2016 at 4:18 pm
   Permalink

   Artykuł nie został wyssany z palca – podane jest źródło PAP…
   Zatem jest to tylko skrawek opisujący nasz region na tle innych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w końcu ktoś zaciekawia Orawian szerszą wiedzą niż tylko plotkami i gdybaniami. Może wtedy wrócą młodzi i zbudują nową Orawę opartą na fundamencie ojców.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *