Reaktywowana formacja będzie strzec granicy na Orawie

5 czerwca br. w Zakopanem odbyła się uroczystość nadania Placówce Straży Granicznej w Zakopanem imienia gen. bryg. Mieczysława Ludwika Boruty – Spiechowicza oraz przekazaniem proporca. Placówka reaktywowanego Karpackiego Oddziału obszarem działania obejmuje teren Orawy.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Sanktuarium na Krupówkach. Następnie na Placu Niepodległości odbył się uroczysty apel, w trakcie którego nadano PSG w Zakopanem imię wybitnego generała oraz wręczono proporzec. W ramach obchodów odbyła się defilada oraz pokaz musztry paradnej oraz prezentacja wyszkolenia funkcjonariuszy. W Placówce SG w Zakopanem odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą gen. bryg. Mieczysławowi Ludwikowi Borucie – Spiechowiczowi.

Karpacki Oddział Straży Granicznej został odtworzony w maju br. po krótkim okresie nieistnienia. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zakładali jego przywrócenie na rok 2017. Działania zostały przyspieszone ze względu na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i szczyt Nato w Warszawie.

Wielu komentatorów nie znajduje wytłumaczenia dla decyzji poprzedniego rządu, który w 2014 r. likwidując jednostkę na południowej granicy włączył ją struktury Śląsko-Małopolskiej.

Przywrócenie oddziału ma na celu wzmocnienie potencjału ochronnego na granicy południowej przed wzrostem niekontrolowanej migracji – zjawisko to był już odnotowywane na szlaku komunikacyjnym prowadzącym przez Chyżne. Ponadto w rodzinne strony wrócić mogą funkcjonariusze przeniesieni dwa lata temu do odległych ośrodków.

Karpacki Oddział Straży Granicznej nawiązuje do tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, który powstał 1 grudnia 1918 roku, na wniosek dowódcy Okręgu Podhalańskiego, płk Andrzeja Galicy. Patron placówki w Zakopanem Generał Mieczysław Ludwik Boruta – Spiechowicz w czasie wojny obronnej Polski w 1939 r. dowodził Grupą Operacyjną „Bielsko”, która otrzymała zadanie osłony kierunku na Kraków od południowego zachodu. za swój szlak bojowy odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari, siedmiokrotnie Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem „Pro Fide et Patria”. Po latach zamieszkał w Zakopanem.

Źródło i fot. Straż Graniczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *