Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odwiedzi Orawę

To będzie czwarta w historii wizyta głowy polskiego państwa na Orawie. Prezydent RP Andrzej Duda odsłoni Pomnik Niepodległości w Podsarniu i odwiedzi miejscową Szkołę Podstawową im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Prezydent Rzeczypospolitej przyjedzie na Orawę 23 listopada. O godz. 13:00 weźmie udział w uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego 100. rocznicę odbudowy Państwa Polskiego i zasłużonych lokalnych działaczy niepodległościowych na placu przed kościołem pw. św. Jana Pawła II. To tam jest planowane wystąpienie Prezydenta RP. Każdy kto zechce wziąć udział w spotkaniu winien przybyć na miejsce przed godz. 12.30.

O godzinie 14.00 nastąpi przemarsz do Szkoły Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich, a pół godziny potem w szkole rozpocznie się uroczystość 100. rocznicy odzyskania niepodległości i powrotu wsi orawskich do Polski. Tu także zaplanowane jest wystąpienie Prezydenta RP.

Wcześniej Orawę odwiedzali już prezydenci RP: prof. Ignacy Mościcki – 17 lipca 1929 r., Lech Wałęsa – 9 grudnia 1995 r., prof. Lech Kaczyński – 21 lutego 2009 r.

Sam Andrzej Duda jeszcze jako poseł w 2011 r. był uczestnikiem uroczystości nadania szkole w Podsarniu – jako pierwszej w Polsce – imienia Marii i Lecha Kaczyńskich. W wywiadzie dla mediów mówił wówczas:

Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy wziąć udział w tej uroczystości. Ja myślę, że gdyby pan prezydent [Lech Kaczyński] mógłby być dzisiaj tutaj z nami, z pewnością byłby szczęśliwy. Zwłaszcza dlatego, że to jest właśnie szkoła, a edukacja młodzieży, patriotyczne wychowanie, było tym co pan prezydent cenił najbardziej i czego bardzo pragnął. Żeby dzieci w Polsce były wychowywane w duchu patriotyzmu.

Te wszystkie słowa, które mieliśmy dzisiaj usłyszeć, przede wszystkim z ust ekscelencji księdza biskupa, pokazują dobitnie, że ta postawa patriotyczna jest tym, co przyświeca mieszkańcom Podsarnia. Zresztą wiemy że 97 % rodziców dzieci, które uczęszczają do tej szkoły, było zdecydowanie za tym aby nadać szkole imię Marii i Lecha Kaczyńskich.

My jako współpracownicy śp. pana prezydenta i pani prezydentowej, naprawdę jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy w tej uroczystości wziąć dzisiaj udział. Bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy – i za zaproszenie i za to, że ta uroczystość, dzisiaj, tutaj w Podsarniu się odbywa. Dziękujemy.

W wyborach prezydenckich w 2015 r. Andrzej Duda otrzymał na Orawie zdecydowane poparcie – ponad 65% w pierwszej turze i ponad 84% w drugiej.

Podczas trwających obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent wielokrotnie podkreślał zasługi lokalnych działaczy i znaczenie “małych ojczyzn”:

– Historię naszego narodu i państwa współtworzyli także mieszkańcy setek polskich wsi i miasteczek oraz cisi bohaterowie naszych domowych – sąsiedzkich i rodzinnych – historii, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Choć kroniki o nich milczą, to także oni w pełni zasługują na obecność w pamięci swoich małych ojczyzn. Zachęcam także do tego, abyśmy uważniej niż zwykle rozglądali się wokół siebie. Bo przecież także dzisiaj możemy wciąż jeszcze spotkać niezwykłych, bohaterskich ludzi, którym zawdzięczamy naszą obecną niepodległość – mówił Prezydent przed Zgromadzeniem Narodowym, zwołanym 5 grudnia 2017 r. z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

– To właśnie przede wszystkim polscy chłopi byli tymi, którzy o wolność przez to stulecie tak silnie dbali i bardzo często przelewali za nią krew – mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas tegorocznych Dożynek Jasnogórskich. Natomiast już kilka miesięcy wcześniej zaprosił rolników do wspólnego świętowania narodowego jubileuszu i podjął decyzję o objęciu nad uroczystościami dożynkowymi organizowanymi w 2018 roku na terenie całego kraju Patronatu Narodowego w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Na Orawie z prezydenckiego zaproszenia skorzystali organizatorzy dożynek w Lipnicy Wielkiej.

Wreszcie w orędziu do narodu z 10 listopada 2018 r. stwierdzał: Przypominamy osiągnięcia bohaterów narodowych zmagań o wolność. Wybitnych mężów stanu, których nazywamy ojcami niepodległości. Ale także równie wybitnych, a znanych głównie w swoich miejscowościach i regionach, lokalnych bohaterów walki o wolną Polskę.

– Dziękuję wszystkim, którzy w odpowiedzi na mój apel nadali obchodom stulecia charakter obywatelski, powszechny i lokalny. Dziękuję za tysiące wystaw, koncertów, widowisk, iluminacji, konkursów i imprez sportowych – podkreślał Prezydent.

Orawianie, którzy dotąd odwiedzali Prezydenta Andrzeja Dudę w stolicy, podczas wizyty w USA, albo na spontanicznych spotkaniach, teraz sami będą mogli gościnnie przyjąć głowę państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *