Prezydent RP w Nowym Targu z polskimi góralami

W Nowym Targu Prezydent wziął udział w obchodach 100. rocznicy powstania Związku Podhalan, który zrzesza wszystkie grupy górali polskich, również tych rozsianych po całym świecie.

Rozpoczynając swoje wystąpienie na nowotarskim rynku Prezydent zaznaczył, że zwraca się do górali wszystkich polskich regionów – Mieszkańcy Nowego Targu, Podhala, ale nie tylko, bo przecież także Orawy, Spiszu, Sądecczyzny – podkreślał witając się ze zgromadzonymi w sercu stolicy Podhala. Wśród licznie przybyłych nie zabrakło przedstawicieli orawskich oddziałów Związku Podhalan.

Na polskich górali zawsze można liczyć, a ich tradycja jest wielką częścią polskiej tradycji, z której Polacy są dumni – mówił Andrzej Duda w Nowym Targu podczas obchodów 100. rocznicy powstania Związku Podhalan.

Z okazji jubileuszu Prezydent Andrzej Duda przekazał na ręce krewnych najwyższej klasy Ordery Odrodzenia Polski nadane pośmiertnie Feliksowi Gwiżdżowi i Jakubowi Zachemskiemu, współtwórcom i działaczom Związku Podhalan w latach 1919-1939.

Nawiązując do zobowiązania podjętego w czasie marcowej wizyty w Zakopanem, gdzie prezesi Związku Podhalan, Związku Polskiego Spisza i Towarzystwa Przyjaciół Orawy wystąpili do głowy państwa z uroczystym adresem, prosząc o objęcie Honorowym Protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej góralskich organizacji regionalnych w Polsce i poza jej granicami, Prezydent RP wręczył Akty Protektoratu oraz pamiątkowe ryngrafy. W imieniu Towarzystwa Przyjaciół Orawy odbierał je Andrzej Piłat.

Wcześniej Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Władysława Orkana i wziął udział w uroczystej Mszy św., którą w kościele pw. Najświętszego serca Pana Jezusa sprawował JE abp. Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *