Prezydent Wałęsa na Orawie i Spiszu

9 grudnia 1995 r. po raz drugi w historii Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odwiedził Orawę. Tuż po wyborach prezydenckich wizyta Lecha Wałęsy elektryzowała jego zwolenników i przeciwników. Najważniejsze było jednak to, że obecnością majestatu Głowy Państwa na orawskiej ziemi uczczona została 75. rocznica powrotu Orawy i Spisza do Polski.

Mimo przegranych wyborów prezydenckich w listopadzie 1995 r., Lech Wałęsa jeszcze do 22 grudnia sprawował urząd głowy państwa. Przy okazji pobytu w Nowy Targu i Czarnym Dunajcu gdzie odbywały się spotkania z lokalnymi komitetami wyborczymi, prezydent zdecydował się pojechać również na Spisz i Orawę.

Pod Babią Górą odwiedził najpierw mury Liceum Ogólnokształcącego w Jabłonce, gdzie odpowiadał na pytania młodzieży. Następnie w Remizie OSP w Jabłonce odbyło się ogólne spotkanie z mieszkańcami Orawy.

Wieczorem Głowa Państwa udała się jeszcze do Lipnicy Wielkiej, by złożyć kwiaty w miejscu spoczynku orawskiego działacza narodowego Piotra Borowego. Miało to swój symboliczny charakter, gdyż kiedy 66 lat wcześniej, dokładnie 17 lipca 1929 r. Prezydent II RP Ignacy Mościcki odwiedził Orawę, to witał go właśnie Piotr Borowy. Tym razem Prezydent III RP złożył kwiaty na jego grobie. Tym też akcentem uczczona została 75. rocznica powrotu Orawy i Spisza do Polski. Tego samego dnia w Łapszach Niżnych Lech Wałęsa oddał hołd Józefowi Wiśmierskiemu, poległemu w czasie kampanii plebiscytowej, działaczowi niepodległościowemu na Spiszu. Dzień został zakończony odwiedzeniem zabytkowego kościoła w Orawce.

ZOBACZ TAKŻE: Prezydent Mościcki na Orawie

Od Orawian Prezydent Wałęsa otrzymał m.in. wydania pism ks. inf. Ferdynanda Machaya i Piotra Borowego. Dziękując za gościnę powiedział, że gdy będzie mieć więcej czasu wróci na Orawę by uczyć się tu patriotyzmu.

ZOBACZ TAKŻE: “Liczymy na Orawian!” ś.p. Prezydent prof. Lech Kaczyński na Orawie
ZOBACZ TAKŻE: Prezydent Andrzej Duda na Orawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *