Prezydent Duda: Mur między Podhalem a Orawą był czymś nienaturalnym

Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda przyjechał dziś na Podhale, aby w Witowie otworzyć VII bieg narciarski “Szlak bez Granic” Witów–Oravice”.

Prezydent został entuzjastycznie powitany na starcie zawodów w Witowie. Wielu z licznie przybyłej publiczności, chciało choć na chwilę skupić uwagę głowy państwa. W krótkim przemówieniu Prezydent Duda mówił o wspólnocie górali po obu stronach granicy.

Dobrze, że ta granica między Polską a Słowacją, między Podhalem a Orawą jest dzisiaj tylko na mapach politycznych i tylko symbolicznie w terenie, że można ją od lat swobodnie przekroczyć idąc sobie po prostu na spacer (…). Przed 89. rokiem ta granica była murem, który oddzielał Polskę od Słowacji, oddzielał przyjaciół; oddzielał rodziny. Mur, który tutaj, właśnie między Podhalem a Orawą był czymś całkowicie nienaturalnym – dzieląc ludzi, uniemożliwiając im wzajemne kontakty, uniemożliwiając im to, co piękne w życiu – tworzenie wspólnoty, kultywowanie przyjaźni, utrzymywanie więzi. – mówił Andrzej Duda

Prezydent podkreślił, że jest to dorobek współpracy Polski i Słowacji w Unii Europejskiej i porozumienia w Schengen, ale jest także wspólnym dziełem mieszkańców. Dalej wyraził nadzieję, że granice w Europie nie zaczną znów dzielić. Zapowiedział, że będzie rozmawiać o tym z Prezydentem Słowacji. Wyraził przy tym opinię że, dzisiejszy bieg między Witowem a Orawicami, jest zaprzeczeniem problemów współczesnej Europy.

Wierzę także głęboko, że taka granica nigdy nie będzie musiała być odtworzona między Polską a Słowacją – tutaj gdzie tych więzi historycznych i wszelkich innych, o których wspomniałem jest tak wiele. – powiedział na koniec Prezydent RP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *