Pomnik niepodległości w Podsarniu

W Podsarniu powstaje upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Obelisk jest elementem obchodów, nad którymi honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Nad rabiańsko-orawskim świętowaniem setnej rocznicy odzyskania niepodległości, które organizuje gmina Raba Wyżna oraz szkoła i parafia w Podsarniu, honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda. Od początku roku przeprowadzono już kilka inicjatyw upamiętniających odrodzenie się państwowości polskiej i zjednoczenie z Macierzą wsi orawskich – było już niepodległościowe dyktando dla szkół podstawowych i niepodległościowa majówka. Uczniowie otrzymują materiały edukacyjne, a symbolem trwającego świętowania stały się proporce z flagami narodowymi.

Kluczowym elementem obchodów będzie odsłonięcie obok kościoła w Podsarniu obelisku upamiętniającego odrodzenie się państwowości polskiej i zasłużonych lokalnych działaczy niepodległościowych.

Odnosząc się do organizatorów, w okolicznościowym dyplomie potwierdzającym Patronat Narodowy głowy państwa nad realizowanymi i planowanymi wydarzeniami, Prezydent wyraził przekonanie, że wspólne świętowanie wielkiego narodowego jubileuszu oraz godne uczczenie bohaterów Państwa regionu będzie przyczyniać się do budowania jedności oraz inspirować do pracy dla dobra i pomyślności Ojczyzny.

Spośród zaplanowanych jeszcze wydarzeń najbliższym jest promocja książki prof. Jerzego M. Roszkowskiego “Zapomniane Kresy” Spisz, Orawa, Czadeckie w świadomości i działalności Polaków 1895-1925.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *