Prof. Trajdos o słowackiej napaści na Polskę: Było to wojowanie rzeczywiste, z licznymi ofiarami, bardzo brutalnie

“Było to wojowanie rzeczywiste, z licznymi ofiarami, bardzo brutalnie zachowywała się szczególnie żandarmeria słowacka i wojsko” tak o słowackiej napaści na Polskę mówi na falach Polskiego Radia prof. T. Trajdos.

W ramach cyklu audycji Polskiego Radia “Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej”, gość Jedynki, prof. Tadeusz Trajdos z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk odniósł się do okresu powstania i funkcjonowania Pierwszej Republiki Słowackiej, łącznie z jej agresją na Polskę dokonaną wespół z Niemcami.

Słowacja od czerwca-lipca 1939 roku mnożyła akty wierności, lojalności, zaufania i wręcz wiernopoddańczej miłości do Rzeszy Niemieckiej i do kanclerza Adolfa Hitlera. Wspólne obchody rocznicowe, święta, miłosne apele, zachwyty, akty jednolitego stanowiska wobec spraw politycznych Europy. Mało tego! Wszelkiego rodzaju adresy wierności mnożyły się. Także grupka, zwana grupą polonofilów (na jej czele stał Karol Sidor), również nie pozostała w tyle, okazywała swoją absolutną, niezachwianą wierność nowym zasadom ustrojowym i nowym sojuszom słowackim – tak słowackie paktowanie z diabłem zakreślił prof. Trajdos

Dlatego nic dziwnego, że 1 września 1939 Słowacja wystąpiła jako sojusznik niemiecki w agresji przeciw Polsce – podkreśla i rozwija dalej warszawski historyk – uczestnicząc w inwazji, atakując Armią Polową “Benolak” – 80. tysięczną, z różnym nasileniem trzy odcinki frontu. Było to wojowanie rzeczywiste, z licznymi ofiarami, bardzo brutalnie zachowywała się szczególnie żandarmeria słowacka ale i wojsko wobec polskich placówek, szczególnie administracyjnych ale także i wobec Straży Granicznej. Teren Spisza i Orawy, to był pierwszy obszar ataku, ale przypomnę że oddziały słowackie weszły w głąb do 30-40 km z Niemcami.

ZOBACZ TAKŻE: Niemiecko-słowacka agresja na Polskę

Kiedy Niemcy mieli już dosyć po prostu wypchnęli oddziały słowackie z powrotem na terytorium Słowacji. Wykonali swoje zadanie, bili medale na cześć tej wojny itd. Dostali nagrodę. Anektowali ponownie północne części Spisza i Orawy, które Polska otrzymała w wyniku podziału terytorialnego z 1920 r., zamieszkałe wyłącznie przez ludność Polską. Wobec tej ludności administracja słowacka wykonała niezwykle brutalną, systematyczną akcję słowakizacyjną, nie pozbawioną aktów pogardy, nienawiści wobec symboli narodowych polskich, wobec tradycji i pamiątek polskich.

ZOBACZ TAKŻE: Pakt Ribbentrop–Černak. Początek słowackiej okupacji na Polskiej Orawie.

Przez długi okres jesieni i zimy 1939 r. toczyła się walka o prawdziwe narodowo-socjalistyczne oblicze nowej Słowacji. (…) Głosiło się narodowe odrodzenie słowackie w oparciu o katolicyzm i Kościół, ale mówiło się coś niesamowitego: że nauka Kościoła nie jest sprzeczna z zasadami narodowego socjalizmu. W 1940-41 roku Słowacja dobrowolnie nazizowała się i tworzyła obraz sojusznika ideologicznego III Rzeszy.

Więcej na temat: podstaw państwowości słowackiej, sojuszu prezydenta Słowacji ks. Józefa Tiso z kanclerzem III Rzeszy Adolfem Hitlerem, udziału Słowacji w zagładzie Żydów i jak opozycja doprowadziła w 1944 r. do antyniemieckiego powstania, można posłuchać na stronie Polskiego Radia.

ZOBACZ TAKŻE: Dzieje.pl o słowackiej agresji na Polskę

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *