Polonijny Dzień Dwujęzyczności z orawską gwarą

Podczas obchodzonego w wielu miejscach na całym świecie IV Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, akcent orawski zabezpieczyła nasza rodaczka w USA.

W programie polonijnego święta w Polskiej Szkole Św. Michała w Lyndhurst w stanie New Jersey, znalazło się miejsce na element gwarowy. Uczniowie mogli usłyszeć staropolską orawską mowę w opowieści Ireny Grobaczyk czytanej przez Anetę Pieróg-Sudoł.

Szkoła działa przy parafii św. Michała ucząc polskie dzieci wiedzy o kraju ich rodziców i dziadków. Uczniom oferują warunki do nauki języka polskiego, historii i geografii Polski.


Polonijny Dzień Dwujęzyczności pojawił się w kalendarzu wydarzeń polonijnych w 2015 r. jako święto obchodzone w każdy trzeci weekend października. Pomysłodawcami i organizatorami tego przedsięwzięcia jest Fundacja Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku, która w roku 2015 współpracowała z Fundacją Edukacja dla Demokracji. Inicjatywa została wsparta i współfinansowana przez Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Senat RP w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *