Podwilk w żałobie

Strażacy, Wspólnota Leśna wraz z licznymi mieszkańcami Podwilka i rodziną żegnali wczoraj (6.03)  Karola Borówkę – strażaka zasłużonego dla rozwoju wsi i całej Orawy.

Karol Borówka urodził się w Podwilku 24 lipca 1927 r. Do OSP Podwilk wstąpił w 1952 r. Przez wiele lat był członkiem Zarządu OSP. Od 1979 r. był Zastępcą Naczelnika, a w latach 1990-1996 sam był Naczelnikiem OSP.Pod jego pieczą jednostka przeżywała ciągły rozwój. Dbał o elementy musztry i szkolenia. Dzięki czemu strażacy z Podwilka osiągali wówczas najlepsze wyniki w sporcie pożarniczym. Śp. dh. Karol doprowadził do rozbudowy remizy. Na początku lat 90-tych, pozyskał dla jednostki samochód marki “Żuk”.

W latach 1996-1998 był Prezesem OSP w Podwilku. W czasie tej kadencji jednostce nadano sztandar.

W kolejnych latach pełnił już funkcję Prezesa Honorowego, działając aktywnie tak długo, póki starczało mu sił. Przez ponad dekadę był też prezesem Wspólnoty Leśnej “Urbar” w Podwilku.

Gdy postępująca choroba zaczęła go ograniczać, nie zapominał o swoich strażakach, interesował się ich działaniami, a każdorazowi nowi członkowie zarządu “musieli” się u niego stawiać – wszyscy czynili to bardzo chętnie.

Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany, m.in. Złotym Medalem za Zasługi Dla Pożarnictwa oraz Krzyżem Zasługi dla Rzeczypospolitej.

Ś.p. Karol Borówka zmarł 3 marca. W jego pogrzebie, któremu przewodniczył ks. Mariusz Kopacz wzięli udział liczni mieszkańcy wsi, poczty sztandarowe strażaków, a także delegacje Orkiestry Dętej w Podwilku, Wspólnoty Urbarialnej, Władz Gminy, Gminnego ZOSP. Jego ciało zostało złożone do grobu na cmentarzu parafialnym przy wyciu syreny strażackiej i chwytającej za serce melodii trębacza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *