Piłkarz z Orawy w FIFA17

Pisaliśmy już kiedyś o rozwoju kariery piłkarskiej Davida Steca, pochodzącego z orawskiej rodziny emigrantów i marzącego o grze w reprezentacji Polski. 22-latek gra teraz w barwach młodzieżówki Austrii i trafił do najnowszej wersji popularnej gry FIFA.

Rodzice Davida Steca z Lipnicy Małej wyjechali do pracy w Austrii jeszcze w latach 90., on sam urodził się już w Wiedniu, ale jak sam podkreślał został wychowany w kulturze polskiej i nie czuł się Austriakiem.

Mieszkanie za granicą umożliwiło Dawidowi rozpoczęcie przygody z futbolem w małej podwiedeńskiej drużynie. Dalej już jego wysiłek sprawił, że mógł trenować w prestiżowej Akademii „Austria Wien”, z którą w sezonie 2008/2009 sięgnął po tytuł mistrza Austrii. Po tym sukcesie David związał się z klubem Sankt Poelten. Obecnie stanowi obiekt kolejnych mocniejszych drużyn. Ale i z obecnym zespołem trafił do popularnej gry komputerowej FIFA 17, gdzie znaleźć możemy jego komputerowego awatara.

Istotniejsze jest jednak to, że piłkarz który wcześniej tylko pojawiał się na zgrupowaniach reprezentacji Austrii U-21, zdążył teraz wystąpić w eliminacjach do młodzieżowych Mistrzostw Europy, które w 2017 r. zostaną rozegrane w Polsce. Austriakom ostatecznie nie udało się zdobyć awansu i David na polskich stadionach nie zagra, a trudno może być również o ewentualny występ w przyszłości w seniorskiej kadrze Polski. Piłkarz był w orbicie zainteresowań Polskiego Związku Piłki Nożnej, w kontekście wejścia do składu młodzieżówki, ale jak podaje Przegląd Sportowy, miał odmówić pod presją klubu. Dla zapewnienia sobie dalszego rozwoju kariery klubowej, związanej z limitami na obcokrajowców w składach, zrzekł się polskiego paszportu, którego odzyskanie może nie być łatwe. Czy austriacki Polak dostanie jeszcze możliwość gry dla Polski? – pozostaje mu tego życzyć na równi z dalszym rozwojem kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *