Pielgrzymowanie na Danielki

Nie byłoby słynnego na całej Orawie odpustu na podwilczańskich Danielkach, bez ks. Stefana Joniaka, który ten leśny przysiółek z figurą Matki Bożej Bolesnej odkrył na nowo przed miejscową społecznością.

Danielki to przysiółek stanowiący część Podwilka. Niegdyś należał do sołtysiego rodu Wilczków. Swoją nazwę wziął od Daniela Wilczka, który w drugiej połowie XVII w. zamieszkał tam, w pewnym oddaleniu od wioski, po tym jak zabił pastora Jana Zahaorę, znienawidzonego przez Orawian fanatycznego krzewiciela luteranizmu. Kilkadziesiąt lat później, dokładnie w 1747 r., jego krewniak ks. Adam Wilczek postawił na rodzinnej ziemi na Danielkach kamienną Pietę, wykonaną przez słynnych kamieniarzy białopotockich.

ZOBACZ TAKŻE: Skąd wzięły się Danielki?

U schyłku XX w. miejsce to, do którego przylgnęło określenie Dach Orawy, stało się miejscem pielgrzymek, które zapoczątkował ks. Stefan Joniak – kapłan z Jabłonki urodzony w 1910, który zasłynął z pracy katechetycznej i charytatywnej, był gorącym obrońcą polskości części Górnej Orawy i jej poświęcił się w jesieni swojego życia.

Jako wychowanek kapłanów, takich jak ks. inf. Ferdynand Machay i ks. Józef Buroń, w naturalny sposób przedłużał ich nauczanie i duchowość. Do charyzmatycznego księdza lgnęli ludzie z potrzebą słuchania jego słów. On również czuł, że ma im coś ważnego do powiedzenia, tak w kwestii ewangelii jak i historii i przyszłości Orawy. Dwie polowe msze święte, jakie w 1987 i 1988 r. odprawił przed danielczańską Pietą dla przyjaciół i mieszkańców przysiółka, wystarczyły na zaczyn przyszłego ruchu pielgrzymkowego. Po śmierci ks. Joniaka w 1990 r., udało się przedłużyć zwyczaj wędrowania na Danielki w trzecią niedzielę września, następującą po święcie Matki Bożej Bolesnej obchodzonym jako odpust w Orawce.

W 1992 r. w sąsiedztwie Piety wzniesiona została kaplica, wielkości małego kościoła ufundowana przez Antoniego Karlaka. Dzwon do niej darowali Julian i Aniela Stopkowie, obraz św. Józefa – Józef Sobczak, rzeźbioną figurę Chrystusa na krzyżu – Tadeusz i Aniela Kuczkowicz, płaskorzeźbę Piety – Andrzej Madeja, maryjny obraz na szkle – Jadwiga Piżl. W 1996 r. papież Jan Paweł II w Castel Gandolfo poświęcił pamiątkową tablicę upamiętniającą ks. Joniaka, która zawisła na zewnętrznej ścianie kaplicy.

Początkowo podnoszono postulaty połączenia miejsca kultu na Danielkach z parafią w Orawce, ale ostatecznie zarząd nad tym miejscem został powierzony parafii w Podwilku. Od kilku lat Franciszek Janowiak z Lipnicy Wielkiej z sukcesem podejmuje dawny postulat dra Emila Kowalczyka pielgrzymowania na Danielki w modlitwie drogi krzyżowej, która rozpoczyna się obecnie przy kościele św. Marcina.

Źródło fot.: Ryszard Remiszewki, Pariarcha Orawy, Szczawnica 2014

ZOBACZ TAKŻE: Patriarcha Orawy

Komentarze

  • 26 września 2019 at 6:35 am
    Permalink

    Pragnę zaznaczyć że Msza Święta na Danielkach w niedzielę po wspomnieniu MB Bolesnej -odpust w Orawce- NIE JEST MSZĄ ODPUSTOWĄ. Jest to zwyczajowe określenie tej Mszy. Odpustem nie czyni fakt kramów z cukierkami…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *