Parafia polskiego papieża

W szczególnym miejscu kultu papieża-Polaka na Orawie rozpoczynają się przygotowania do obchodów stulecia jego urodzin. Zwiastunem tego co ma się dziać był tegoroczny odpust w parafii pw. św. Jana Pawła II w Podsarniu.

Uroczystości odpustowe prowadził ks. Piotr Grotowski. Wygłosił kazanie, przedstawiając życie św. papieża, ukształtowane w „szkole Maryi”. Poprzez jego modlitwę przy obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy w wadowickim kościele, przez ofiarowanie go Matce Bożej Kalwaryjskiej przez ojca, aż po głębokie zawierzenie siebie, posługi biskupiej i papieskiej w słowach „Totus Tuus” – podkreślał proboszcz z Lipnicy Małej.

Wyrazem zawierzenie św. Janowi Pawłowi II było poświęcenie chorągwi z jego wizerunkiem i uroczyste jej niesienie podczas procesji eucharystycznej.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją w Podsarniu przyznawana jest Parafialna Nagroda św. Jana Pawła II. W tym roku trafiła ona do rąk Wioletty Śmiech, prowadzącej miejscową grupę Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Jej oddanie i praca na rzecz wychowania dzieci i młodzieży w naszej wspólnocie parafialnej, jest wyrazem upowszechnienia nauczania i ukazania im wzoru do naśladowania w osobie Świętego Papieża Jan Pawła II – czytamy w komunikacie prasowym. Poprzednio laureatami nagrody byli: Michał Rutkowski, Mariola Chowaniec, Monika Sarniak, Anna Nowak i Bogusław Kulak.

W przyszłym roku polski Kościół wspominać będzie setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły (18 maja 1920 r.), późniejszego biskupa krakowskiego i papieża. Również sejm ustanowił 2020 rokiem “naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu”.

Komentarze

  • 25 października 2019 at 7:59 pm
    Permalink

    Także wielkim czcicielem Maryi był poprzedni proboszcz z Lipnicy Małej ks. Adam Leśniak

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *