Orawsko-tureckie spotkanie kulturowe

Dziecięcy Zespół Regionalny “Orawskie Dzieci” reprezentował Orawę na 25. jubileuszowym festiwalu “Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu. Jest to jeden z najpiękniejszych festiwali folklorystycznych w Polsce – pełen emocji, niesamowitych wrażeń, przyjaźni i pozytywnej energii. Uczestnicy festiwalu mają możliwość poznania wielu kultur, interesujących ludzi oraz nauczenia się tolerancji wobec innych religii i obyczajów.

Naszym partnerskim zespołem był zespół HACETTEPE UNIVERSITY CHILDREN AND YOUTH FOLK DANCE GROUP z Turcji; dzieci bardzo się ze sobą zaprzyjaźniły, nauczyły się wspólnych tańców orawskich i tureckich, które zaprezentowały na koncercie finałowym.

W środę odbył się nasz dzień narodowy turecko – orawski. Nasz zespół otrzymał bardzo wysoką ocenę od międzynarodowej komisji za autentyczność, spontaniczność, śpiew, muzykę i zabawy, a także grę aktorską.

Oprócz wielu występów Orawskie Dzieci miały możliwość też wypoczynku na basenie, w kinie, na dyskotece, ognisku oraz na rejsie po jeziorze rożnowskim.

Kierujemy serdeczne podziękowania na ręce pana wójta Bogdana Jazowskiego za możliwość uczestnictwa w festiwalu, Gminnego Centrum Kultury za pomoc w przygotowaniu i organizacji wyjazdu, naszej utalentowanej muzyce: Marcinowi Kowalczykowi, Robertowi Kowalczykowi, Kamilowi Cymermanowi, Jonaszowi Pieronkowi oraz Patrykowi Rudnickiemu; rodzicom za organizację dnia narodowego oraz dnia u polskich przyjaciół. Szczególne podziękowania należą się pani Karolinie Kowalczyk, Monice Klapisz oraz Edycie Mikłusiak, za opiekę nad dziećmi, a opieka ta jest niezwykle odpowiedzialną pracą na tego rodzaju festiwalu.

Tekst: Teresa Baniowska
Fot.: Piotr Droździk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *