Orawskie przezwiska

Obok częstych przezwisk rodowych, na dawnej Orawie funkcjonowały również określenia, którymi wołano mieszkańców poszczególnych osad. Oddawać one miały ich pewne charakterystyczne cechy.

Znaczne uprawy poszczególnych roślin sprawiły, że do mieszkańców Podwilka przylgnęło określenie bobiorze, a Chyżnianie stali się marchwiorzami. Upodobanie do zajadania się potrawami z płucek, zrobiło z Lipniczan pluckorzy.

Zamiłowanie do ptaków zrobiło z mieszkańców Orawki gołębiorzy, a z Zubrzycy Dolnej wróblarzy.

Obraz „Zjadacz bobu” – Annibale Carraci, 1580-1590.

Słynący z produkcji gontów Podsarnianie stali się gonciorzami. Mieszkańcy Zubrzycy Górnej nazywani byli kijaniorzami, od tzw. kijanki do prania w rzece.

Przezwisko pasterniki, przylgneło do mieszkańców Jabłonki, ze względu na określanie w ten sposób podwórka. Ci, byli nazywani również na jacokami, czego powodem było nadużywanie słowa jacy – tzn. tylko.

Z jaką intencją powstawały wszystkie te określenia? Było w nich pewnie tyle z żartu, co i z chęci dogryzienia sąsiedzkim osadom. Np. w Podwilku popularną była przyśpiewka z tekstem:

Słuchojcie Chyżnianie,
co wom bedym śpiywoł,
umar wom tyn dziadek,
co wom marchew siywoł itd…

Znacie inne przezwiska, które funkcjonowały na Orawie? – prosimy o umieszczanie ich w komentarzach.

 • 28 września 2015 at 7:27 am
  Permalink

  Dzięki za przypomnienie 😉 nick name'ów 🙂 🙂 :-). Zapominają się i trzeba je pielęgnować. Dobrze,że w Podwilku pamiętają i robią świeto BOBU. Kiedy następni dołączą????

  Odpowiedz
 • 28 września 2015 at 9:39 am
  Permalink

  Chyżnianie teraz Święto Marchwii-pozostałe wioski to cały rok mogą świętować! BRAWO Podwilk za kultywowanie tradycjii!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • 28 września 2015 at 12:37 pm
  Permalink

  Od zawsze zyłem w przekonaniu że Bobiorze to z Zubrzycy Dolnej

  Odpowiedz
 • 28 września 2015 at 2:22 pm
  Permalink

  Podążając za pomysłem Anonimów, jabłonczanie powinni urządzić Święto Pasternika… No, w ostateczności Dzień Jacy, Jacego, Jaca, bądź też Jacoka 🙂

  Odpowiedz
 • 29 września 2015 at 9:43 am
  Permalink

  trochę więcej kreatywności 😉 w Jabłonce zróbcie konkurs na najładniejszy PASTERNIK-obejście wokół domu, w gminie bodajże Nowy Targ jest taki konkurs- czemu nie zrobić w Jabłonce ???????? dobre pomysły można przecież naśladować 😉

  Odpowiedz
 • 6 października 2015 at 5:42 pm
  Permalink

  Jo pamiwnton ze na lipnicanow wołali ŚTEKI chyba przez to ze rada się bil
  i tak na śtachwty radzili.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *