Orawski pomnik przy papieskim szlaku, na dawnej granicy galicyjsko-węgierskiej

Gdy Orawianie walczyli jeszcze o prawo do życia w Polsce, Wojtyłowie z Wadowic cieszyli się przyjściem na świat ich drugiego syna. Nim Karol został papieżem, jako student pracował na Orawie przy budowie drogi, a potem bywał w tym regionie jako turysta i biskup krakowski.

Wspomnienie zamiłowania papieża-Polaka do obcowania z naturą, od lat zachęca do przemierzania szlaków, którymi chodził późniejszy następca św. Piotra. Jeden z nich prowadził przez dawną granicę galicyjsko-węgierską między Spytkowicami a Podsarniem. Po raz pierwszy ks. Karol Wojtyła, jeszcze jako zwykły kapłan, spacerował tędy 16 września 1953 r. podczas wyprawy ze studentami, od Suchej Beskidzkiej przez Babią Górę, aż do Krynicy.

Gmina Raba Wyżna, w granicach której leży papieska parafia na Orawie Podsarnie-Harkabuz, zbudowała w tym miejscu drogę spacerową, przy której z inicjatywy posła Edwarda Siarki stanął obelisk ufundowany przez Różę i Stanisława Majchrowiczów. Na głazie upamiętniono 100. rocznice przyłączenia części Orawy do niepodległej Polski oraz urodzin Św. Jana Pawła II. Uroczyste poświęcenie pomnika i otwarcie szlaku odbyło się 26 września 2020 r. z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, który wspominał częste wycieczki w to miejsce, gdy był kapelanem abpa Wojtyły. „Kierowca przewoził nas na parking (przełęcz Spytkowicką), a my szliśmy szlakiem do Harkabuza, gdzie na górze nas odbierał” – wspominał były metropolita krakowski.

Dokonane upamiętnienie nawiązuje do jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości i wpisuje się w szereg inicjatyw, które na Orawie podejmowane są dla upamiętnienia przyłączenia do Polski oraz uczczenia narodzin polskiego Papieża. Jest to również kolejny symbol docenienia w gminie Raba Wyżna (w większości podhalańskiej) orawskiego dziedzictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *