Dekada orawskiej parafii pw. świętej polskiej monarchini

W tym roku przypada 10-lecie powołania parafii pw. świętej Jadwigi Królowej w wielkolipnickiej Murowanicy, gdzie kult i cześć dla słynnej polskiej monarchini ma już dłuższą tradycję.

Parafia pw. Świętaj Jadwigi Królowej w Murowanicy erygowana została w 8 grudnia 2007 r. U zarania jej powstania legła wola stworzenia udogodnienia dla starszych osób, które z trudem docierały do położonego dalej kościoła pw. Św. Łukasza Ewangelisty. Dlatego w latach 80. XX w. wzniesiono w Murowanicy filialną kaplicę, w której patronat świętej polskiej monarchini został przejęty od sąsiedniej, miejscowej szkoły podstawowej nr 1.

z czasem narodziła się idea stworzenia samodzielnej parafii, zrealizowana w dekrecie kard. Stanisława Dziwisza W nowej parafii znalazła się 1/5 dusz z macierzystej wspólnoty. Pierwszym proboszczem był ks. Erwin Kliś, a po jego śmierci w 20013 r. zastąpił go ks. Andrzej Pawlak.

***

Jadwiga Andegaweńska pochodziła z węgierskiej dynastii królewskiej Andegawenów. W 1384 r. została koronowana na króla Polski, a poprzez małżeństwo z Władysławem Jagiełłą dała początek króleskiemu rodowi Jagiellonów. Zasłynęła z dobroduszności, fundacji kościelnych i mecenatu nad kulturą. Zmarła w czasie porodu w wieku 26 lat. Wnet po śmierci została otoczona kultem, jednak na wyniesienie do chwały ołtarzy przyszło jej czekać blisko sześć wieków, dopiero papież Jan Paweł II beatyfikował ją w 1979 r., a następnie kanonizował w 1997 r.

Święta Jadwiga jest patronką Polaków i apostołką Litwy. Jest również postacią symbolizującą przyjaźń polsko-węgierską. Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim na świecie obchodzone jest 17 lipca, natomiast w Kościele katolickim w Polsce od dnia kanonizacji wspomnienie obchodzone jest 8 czerwca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *