Orawianka – „Waleczna z gór”

Józefa Machay-Mikowa jest jedną z bohaterek najnowszej książki Agaty Puscikowskiej. Premiera we wrześniu.

Sylwetka najmłodszej siostry księży Ferdynanda i Karola Machayów, dobrze znana pod Babią Górą, zyskuje możliwość popularyzacji w całej Polsce. To za sprawą książki poświęconej niezwykłym góralkom.

„Agata Puścikowska odkrywa wyjątkowe postaci „Walecznych z gór”. Z dokumentów archiwalnych, rozmów z mieszkańcami Podhala, Gorców i Beskidów oraz spisanych wspomnień tworzy obraz kobiet z krwi i kości, bohaterek oryginalnych, odważnych, a jednocześnie skromnych i dotąd najczęściej przemilczanych”

– czytamy w zapowiedzi wydawnictwa Znak.

Autorka jest absolwentką dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w dziale „Polska” tygodnika „Gość Niedzielny”, jest felietonistką i reportażystką. Jej książki opisują historie wyjątkowych kobiet.

Tym razem przedstawia góralki walczące w czasie II wojny światowej: „Odważne, zadziorne, poświęcające własne życie dla dobra kraju i drugiego człowieka, dziś w większości niemal całkowicie nie znane”.

Zapowiedź wydawnicza wspomina m.in. o jednej z bohaterek książki, którą jest Orawianka:

„Józefa Mikowa ps. „Ryś”, oficer łącznikowy Tajnej Organizacji Wojskowej, działała na terenie Polski i Słowacji. Do ostatnich chwil, mimo tortur, nikogo nie zdradziła. Podczas przesłuchań uparcie milczała”.

Józefa z Machayów Mikowa była najwybitniejszą z grona Orawianek, które swoją waleczność udowodniły już w czasie walk o ustalenie południowej granicy Polski w latach 1918-1920. Znana jest też cała grupa kobiet spod Babiej Góry, które szły do niebezpiecznej służby wywiadowczej i łącznikowej, narażając swoje życie, a w niektórych wypadkach faktycznie płacąc krwią. Imiona przynajmniej niektórych dzielnych Orawianek udało się utrwalić w historii dzięki odznaczeniom Krzyżami i Medalami Niepodległości.

Osobie niezwykłej Orawianki została poświęcona również osobna książka autorstwa Barbary Zgamy pt.: Józefa Machay-Mikowa. Orawska męczennica (2012).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *