Orawianin zamordowany na „nieludzkiej ziemi”

Wśród ofiar ludobójstwa popełnionego przez Sowietów na polskich oficerach był pochodzący z Piekielnika działacz niepodległościowy i lekarz, którego życiorys wbrew intencjom oprawców nie zostanie zapomniany.

Urodził się 29 października 1895 r. w Piekielniku jako jeden z dziesięciorga dzieci Jana i Katarzyny Buroniów. Nie są znane okoliczności, w których zmienił nazwisko. Uczył się w gimnazjum w Trzcianie i Rużomberku.

Jako żołnierz armii austriackiej w czasie Wielkiej Wojny po raz pierwszy dostał się do niewoli rosyjskiej, w której przebywał od 1915 r. do zakończenia światowego konfliktu. Po powrocie w rodzinne strony włączył się w akcję niepodległościową na Orawie, za co w 1938 r. został odznaczony Medalem Niepodległości, podobnie jak jego brat ks. Józef Buroń, ówczesny proboszcz w Lipnicy Małej. Zachowały się również świadectwa udziału w akcji plebiscytowej ich siostry Joanny.

 

JAN BORONIEWSKI
29 października 1895 r. w Piekielniku
Syn Jana i Katarzyny z d. Kotlarz
Zam. Lubliniec
Zawód: lekarz
Zm. kwiecień/maj 1940 r. w Charkowie

Odznaczony Medalem Niepodległości w 1938 r.

Jako żołnierz armii austriackiej w niewoli rosyjskiej od 1915 do 1918 r. Po powrocie do domu uczestniczył w akcji niepodległościowej na Orawie.

Jan Boroniewski w bazie Orawskich Bojowników Niepodległości

 

W okresie międzywojennym pracował jako lekarz, był dyrektorem Szpitala Powszechnego w Lublińcu na Śląsku.

W obliczu napaści Niemiec i ZSRS na Polskę w 1939 r. mógł być zmobilizowany do służby wojskowej lub w innych okolicznościach zostać jeńcem obozu w Starobielsku. Znalazł się w grupie uznanych za wrogów sowieckiego reżimu – oficerów zawodowych, oficerów rezerwy (naukowców, lekarzy, inżynierów, prawników, nauczycieli, urzędników państwowych, przedsiębiorców, przedstawicieli wolnych zawodów) oraz policjantów. Dzieląc los polskiej elity został zamordowany w siedzibie charkowskiego Zarządu NKWD wiosną 1940 roku.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *