Orawianie wybiorą nowego włodarza. Stary w więzieniu.

Mieszkańcy Trzciany (słow. Trstená) w kwietniu wybiorą nowego burmistrza swojego miasta na miejsce dotychczasowego włodarza, skazanego na karę więzienia za wymuszenia i nadużycia władzy. O urząd ubiegać się będzie trójka kandydatów.

Juraj Bernaťák objął urząd burmistrza (słow. primátor) Trzciany po wyborach w 2014 r. Zasłynął m.in. skandaliczną wypowiedzią podczas obchodów 450-lecia Jabłonki, w której wyraził dumę z przynależności Jabłonki do Republiki Słowackiej w czasie II wojny światowej, co miało miejsce w warunkach okupacji. Poza wpadką dotyczącą historii, dużo większych problemów nastręczyła mu własna przeszłość.

W listopadzie 2016 r. Sąd Okręgowy w Żylinie uznał Bernaťáka winnym wymuszeń i nadużyć władzy, których miał dopuścić się jako dyrektor Katastru w Twardoszynie. Wyrok został oparty na sprawie z 2011 r. kiedy skazany, naciskał na swoją podwładną, by ta wbrew prawu dokonała przepisania gruntu w Orawicach na korzyść Spółdzielni Rolniczej Žiarec. Za popełnione przestępstwo wymierzono mu karę 4 lat więzienia.

Wobec wyroku sądu, wygaszony został mandat Bernaťáka do pełnienia funkcji burmistrza. W kierowaniu miastem zastąpiła go Magdaléna Zmarzláková, dyrektor miejscowej szkoły, która w wyborach będzie ubiegać się o standardowe objęcie urzędu. Jej konkurentami będą: Józef Liss – urzędnik państwowy oraz Daniel Koleják – przedsiębiorca i przedstawiciel koalicji Smer-SD, SNS, Most-Híd. Nowego burmistrza mieszkańcy Trzciany wybiorą 8 kwietnia 2017 r.

Źródło: SME; Tv Noviny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *