Orawianie na „Pszczelarskim Roju” Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy

Pszczelarze, miłośnicy pszczół, sympatycy pszczelarstwa,  przyjaciele pszczelarzy i smakosze  produktów pszczelich spotkali się 9 grudnia  2018 roku z okazji święta patrona pszczelarzy,  świętego Ambrożego, na „Pszczelarskim Roju ”. W tym roku miejsce spotkania obrano na terenie gminy Poronin w malowniczo położonej wśród gór i lasów miejscowości Małe Ciche.

„Pszczelarski Rój” tradycyjnie rozpoczął się uroczystą mszą świętą w intencji pszczelarzy i członków ich rodzin.  W kazaniu, które wygłosił kapelan Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy ksiądz Franciszek Rembiesa z parafii św. Brata Alberta w Nowym Targu na Niwie, podkreślił znaczenie pszczół dla człowieka.  Następnie w trakcie spotkania w restauracji obok kościoła podsumowano miniony sezon, a także poruszono tematykę zagrożeń dla pszczelarstwa na terenie statutowej działalności organizacji.

Z rzeczy trapiących  pszczelarzy wymieniono zagrożenie rozprzestrzenianiem chorób zakaźnych, w tym przede wszystkim zgnilca amerykańskiego i warrozy. Rozwój tych chorób związany jest min. z występowaniem tzw. dzikich pasiek oraz z brakiem wśród niektórych osób zajmujących się pszczelarstwem podstawowej wiedzy na temat chorób pszczół i higieny pasiecznej ale także tej związanej z biologią i rozwojem pszczelej rodziny. Pszczoła nam nie powie, że jest głodna, że jest chora. Musi to zauważyć w porę pszczelarz. Aby być pszczelarzem trzeba mieć powołanie do pszczelarstwa i trzeba mieć podstawową wiedzę z zakresu hodowli pszczół – mówił prezes Jan Świdroń w trakcie swojego przemówienia. Celem statutowym Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy  jest min. stałe podnoszenie wiedzy wśród  jego członków ale także podnoszenie świadomości pszczelarskiej osób z nią niezwiązanych.

Z innych zagrożeń wymieniono min.  żerowanie dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi, które nasila się z roku na rok oraz te związane z działalnością człowieka.

„Pszczelarski Rój” to również czas na podziękowania osobom zaangażowanym w działalność Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy.

W roku 2018 szczególne podziękowanie skierowano do kobiet i to zarówno tych, które są członkiniami organizacji, jak również tych, które nimi nie są, ale angażują się w działalność jako matki, żony, córki i siostry pszczelarzy poprzez  uczestnictwo w różnych przedsięwzięciach. Zasłużone panie otrzymały okolicznościowe dyplomy. Wszystkim zaś kobietom obecnym na spotkaniu wręczono czerwone róże jako symbol szczególnego podziękowania za każdą,  nawet najmniejszą cegiełkę wzniesioną w historii Zrzeszenia. Panie odwdzięczyły się zaś tak wielką ilością radości, że wszystkim wystarczy jej do następnego Pszczelarskiego Roju.

Nie zabrakło też branżowych odznaczeń związkowych. Władysław Lenart z Piekielnika został odznaczony brązową odznaką Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie.

Pamiątkowymi statuetkami odznaczono księży związanych z organizacją, wśród których wyróżniono min. księdza Jana Kołodzieja z parafii św. Michała Archanioła w Zubrzycy Górnej. W uzasadnieniu prezes Jan Świdroń powiedział: „Doceniamy za coś, co pozornie jest niewidoczne, nienamacalne.  Doceniamy Was drodzy duszpasterze za wsparcie duchowe i  za bezcenny dar jakim jest modlitwa. Modlitewne wsparcie odczuwamy każdego dnia, a widocznym przejawem tego jest to, że tak dużo w nas radości”.

Przy wręczaniu odznaczeń asystowała Podhalańska Królowa Miodu 2018, Żaneta Martyniak z Zubrzycy Dolnej.

Podhalańskie Zrzeszenie Pszczelarzy na dzień dzisiejszy zrzesza 124 członków z terenu szeroko rozumianego Podhala, Spisza i Orawy, którzy pod swoją opieką mają około 2800 rodzin pszczelich. Prezesem organizacji od 2008 roku jest Jan Świdroń z Chyżnego.

W latach 1987-1993 „Pszczelarskie Roje” osiadały w parafii św. Katarzyny w Nowym Targu, a od 1994 roku pszczelarze spotykają się  każdego roku w innej miejscowości na terenie podstawowej statutowej działalności. Na terenie Orawy Roje osiadały w Jabłonce, Zubrzycy Górnej i Chyżnem

W wydarzeniu uczestniczyli pszczelarze ze Słowacji, których reprezentowali państwo Marta i Ivan Mat’uga ze Stefanova nad Orawą. Spotkaniu towarzyszył symboliczny toast wzniesiony miodem pitnym.  „Darz Miód. Miodu w ulu, miodu w życiu.  Niech się leje. Niech się leje życia cud.”

„I ja tam byłem i też ten miód piłem i radości zaczerpnąłem”

Jano.

Dwa dni wcześniej, 7 grudnia, w święto patrona pszczelarzy świętego Ambrożego, pszczelarze Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy uczestniczyli w Jubileuszowej XXX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pszczelarzy na Jasną Górę.

 

Zdjęcia wykonał:
Pszczelarski Rój: Bohdan Seweryn
Pielgrzymka na Jasną Górę: Stefan Nogawka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *