Orawa pod krzyżem

Ponad 60 tysięcy osób wzięło udział w centralnym wydarzeniu akcji „Polska pod Krzyżem”, jakim było modlitewne spotkanie na lotnisku Włocławek-Kruszyn. Wydarzenie miało jednak również swoje lokalne akcenty, m.in w Jabłonce na Borach.

W tym roku Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, przeżywane jest w naszej Ojczyźnie jako szczególny wyraz wiary i wpisanie całego naszego życia w tajemnicę krzyża. Aby dołączyć się do tej modlitwy narodu, również i w naszej parafii św. Brata Alberta, podjęliśmy to szczególne nabożeństwo, stanięcia pod krzyżem — czytamy na stronie internetowej parafii w Jabłonce na Borach.

Wierni tego dnia zgromadzili się w kościele pw. św. Brata Alberta, by uczestniczyć w wystawieniu Najświętszego Sakramentu i rozważaniach drogi krzyżowej. Następnie ulicami wsi procesyjnie udali się pod krzyż obok drogi na Chyżnik, gdzie odprawiona została Msza św.

W czasie drogi odmawialiśmy bolesną część różańca, jako wynagrodzenie za wszelkie zniewagi jakie dzisiaj kierowane są w stronę Boga, wiary i Kościoła. Chcieliśmy również ukryć w tajemnicy krzyża wszystkie cierpienia i upadki naszego życia. Przystawaliśmy więc w miejscach, gdzie przygotowane były specjalne ołtarzyki. Tam rozważaliśmy jakie znaczenie ma, i jakie powinien mieć zawsze krzyż w naszym życiu — informuje ks. Grzegorz Łomznik, proboszcz parafii.

Uczestnikom modlitwy towarzyszył krzyż, który od tego samego dnia zawisł w parafialnej kaplicy pogrzebowej.

Nigdzie bardziej jak tu, nie wzywa się łaski płynącej z krzyża i tego co się na nim dokonało. Dlatego niosąc ten szczególny znak, mieliśmy świadomość, że większość z nas, kiedyś przed tym krzyżem, będzie ofiarowanych w modlitwie przejścia do Domu Ojca — dodaje proboszcz.


7 czerwca 1991 roku na lotnisku w Kruszynie pod krzyżem, który obecnie znajduje się w miejscu męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki na włocławskiej tamie, Mszę św. sprawował Ojciec Święty Jan Paweł II.

Organizatorem akcji jest diecezja włocławska oraz fundacja Solo Dios Basta. To kontynuacja wcześniejszych inicjatyw, takich jak „Wielka Pokuta” czy „Różaniec do granic”. W inicjatywie oficjalnie uczestniczyły też diecezje szczecińsko – kamieńska, zielonogórsko – gorzowska, krakowska, ełcka i łomżyńska. Wiele innych, m.in. warmińsko – mazurska, wrocławska, częstochowska, przemyska, kaliska, toruńska, tarnowska, radomska, zamojsko – lubaczowska, legnicka, bielsko – żywiecka, gliwicka, siedlecka. Modlitwa w ramach akcji została zorganizowana w ponad 800 miejscach w całej Polsce a także w Australii, Kanadzie, Irlandii, Anglii, USA, Belgii, Holandii, Austrii, Kazachstanie. Do organizatorów dotarło również zgłoszenie z Jerozolimy i Medjugorie.

 

Jako przedłużenie akcji zapowiedziano Mszę św. odpustową pod Pietą na Danielkach w Podwilku (22.09 godz.15:00), wraz z wcześniejszą drogą krzyżową prowadzoną od kościoła parafialnego w Podwilku (godz. 11:30, dystans ok 4 km).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *