„Ocalić od zapomnienia” spiskich Bojowników Niepodległości

Śladem odkrycia dokonanego w przypadku Orawy idą Spiszacy. Gmina Łapsze Niżne włącza się w akcję poszukiwań informacji i wspomnień o Bojownikach Niepodległości sprzed stu lat.

Przywróćmy pamięć o żołnierzach, działaczach plebiscytowych, nauczycielach, rolnikach, przedstawicielach duchowieństwa, członkach pierwszych organizacji społecznych, dbających o poczucie przynależności narodowej wśród mieszkańców Spisza i Orawy, którzy sto lat temu podjęli pracę na rzecz Ojczyzny – czytamy w apelu samorządu, kierowanym do miłośników historii regionu, nauczycieli, uczniów, a przede wszystkich członków rodzin osób odznaczonych przed II wojna światową Krzyżami i Medalami Niepodległości.

Jako wstęp do dalszych działań przedstawiona została lista znanych od niedawna osób zasłużonych na rzecz zjednoczenia regionu z niepodległą Polską w 1920 r. Wśród kilkudziesięciu nazwisk niektórzy zidentyfikować będą mogli swoich krewnych, których działalność pozostawała nieznana lub dotąd nieutrwalona w odpowiedni sposób.

Każda informacja lub pamiątka rodzinna może okazać się bezcennym źródłem wiedzy i okazją do ocalenia pamięci o naszych lokalnych bohaterach – podkreślają organizatorzy akcji i proszą o podejmowanie kontaktu z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Niedzicy.

Krzyż i Medal Niepodległości zostały ustanowione rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 29 października 1930 roku w celu “odznaczenia osób, które zasłużyły się czynnie dla niepodległości Polski w okresie przed wojną światową lub podczas jej trwania oraz w okresie walk orężnych polskich w latach 1918-1921”. W latach 1930-1938 nadano ponad 88 tys. odznaczeń, m.in. dla szeregu Orawian i Spiszaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *