O orawskich figurach w Warszawie

W samej stolicy Polski odbyły się dwa pierwsze spotkania promujące książkę o przydrożnych i cmentarnych figurach kamiennych na Orawie. Kolejna spotkania w Krakowie i Zubrzycy Górnej.

12 października w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się prezentacja książki „Przydrożne i cmentarne figury kamienne na Orawie w granicach Polski”, autorstwa Tadeusza M. Trajdosa. Publikacja przygotowana we współpracy ze skansenem w Zubrzycy Górnej, składa się z trzech części – monografii tematu, katalogu oraz pełnej dokumentacji fotograficznej omawianych obiektów w postaci 175 kolorowych fotogramów. W części monograficznej omówiona została typologia figur, materiał, z którego zostały wykonane, twórcy i ich warsztaty, a także styl, kompozycja figur, polichromie i inskrypcje. Osobny rozdział poświęcono fundatorom oraz celom i programom fundacyjnym, a także treściom ideowym i znaczeniu lokalizacji.

Autor wykonał pracę, jakiej nikt wcześniej nie był w stanie sprostać. Opracował katolog 102 obiektów rozlokowanych we wszystkich orawskich wioskach w granicach Polski. W opisie znajdziemy m.in. nazwę obiektu, fundatora i datę fundacji, lokalizację, zwięzły opis, inskrypcje, informację o konserwacji i wymiary. Lokalizacja dodatkowo przedstawiona jest na schematycznej mapce każdej wsi. Praca zawiera także bibliografię tematu i indeksy – nazw osobowych i geograficzny.

Wyżej wspomniane spotkanie było już drugim jakie odbyło się w stolicy. Wcześniej książkę przedstawiono w Polskiej Akademii Nauk. Kolejne prezentacje, w czasie których będzie możliwość nabycia książki zaplanowano w Krakowie – 9 listopada, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, godz. 18.00 oraz 3 grudnia w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym, godz. 16:00.

Komentarze

  • 15 października 2017 at 1:43 pm
    Permalink

    “o przydrożnych i cmentarnych figurach kamiennych na Orawie.” – ciekawe czy p. Profesor dotarł do wszystkich na Orawie….. chętnie to sprawdzę!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *