O ks. Machayu w Biuletynie IPN
W listopadowym numerze Biuletynu IPN wśród licznych ujęć dotyczących odzyskania przez Polskę niepodległości znalazła się wzmianka dotycząca Orawy i roki ks. Ferdynanda Machaya.
Katoliccy duchowni towarzyszyli Polakom w walce o odzyskanie niepodległości, a później w budowie i urządzaniu odzyskanej ojczyzny. Spośród ich tysięcznego zaangażowania, ramy publicystyki pozwalają na przywołanie nazwisk zaledwie nielicznych.
– O polskość Spisza i Orawy bardzo zabiegał ks. Ferdynand Machay, który brał udział w konferencji pokojowej w Paryżu, a nawet rozmawiał osobiście z prezydentem USA Thomasem Woodrowem Wilsonem – przypomina Adam Hlebowicz w artykule Kościół dla Niepodległej.
Wzmianka krótka i oczywista dla mieszkańców Orawy, stanowi ważny element promowania wiedzy o historii Kresów Południowych wśród ogólnopolskich odbiorców pisma Instytutu Pamięci Narodowej.
W tym samym tekście pojawia się również postać ks. bpa Władysława Bandurskiego – kapelana legionów, a później Wojsk Litwy Środkowej, który należał do ludzi kręgów elity upominającej się o przyłączenie do Polski części Orawy, Spisza i Okręgu Czadeckiego.
ZOBACZ TAKŻE: Biskupa Bandurskiego modlitwa za Orawę