O “Bojownikach Niepodległości” z Lipnicy Wielkiej i Podwilka
W Lipnicy Wielkiej i Podwilku odbyły się spotkania poświęcone mieszkańcom Orawy, którzy za swą działalność sprzed stu lat otrzymali Krzyże i Medale Niepodległości. Dzieci i młodzież szkolna miały okazję poznać dokładniej zasłużone osoby pochodzące lub związane z ich miejscowościami.
Podczas spotkań z udziałem uczniów szkół podstawowych w Lipnicy Wielkiej i Podwilku sylwetki kilkudziesięciu Orawian odznaczonych Krzyżami i Medalami Niepodległości przedstawił zajmujący się tym zagadnieniem Łukasz Wiater. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele różnych profesji, rolnicy, pracownicy fizyczni, nauczyciele, księża, którzy przed stuleciem wykazali się państwowotwórczą inicjatywą i wolą zjednoczenia ojczystej ziemi z odrodzoną Polską.

Jednym z najbardziej prestiżowych odznaczeń państwowych, przeznaczonym dla “Bojowników Niepodległości” udekorowano przedstawicieli wszystkich wsi orawskich w granicach II RP, budzicieli ducha narodowego sprzed I wojny światowej, żołnierzy Kompanii Spisko-Orawskiej i Legii Orawskiej, a także szereg działaczy plebiscytowych.
W sposób szczególny uczniowie lipnickich szkół mogli zapoznać się z działalnością niepodległościową osób pochodzących i związanych z ich miejscowością. Poza czołowymi działaczami narodowymi, takimi jako: ks. Karol Machay, Józefa Machay-Mikowa, Emil Mika czy Piotr Borowy, byli to również mniej znani: Ignacy Fitak, Ignacy Lach, Jan Pakos. Natomiast w przypadku Podwilka obok Wojciecha Lorencowicza, prestiżowe odznaczenia uzyskali też Ferdynand Mosur i Ignacy Rafacz.
Spotkania zorganizowali: Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej wraz ze Szkołą Podstawową Nr 2 im. Mików w Lipnicy Wielkiej oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Podwilku.
Brawo!, nareszcie coś ie dzieje…..! bo Rocznica minie i….