Nowi księża z Podwilka i Lipnicy Wielkiej

W katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski udzielił święceń kapłańskich 20 diakonom. Orawa ma dwóch neoprezbiterów.

– Szukajcie zaginionych, służcie tym, do których posyła was Kościół. Czyńcie to wszystko, wiedząc mocą wiary, że czynicie to w imię Trójcy Przenajświętszej – mówił podczas święceń kapłańskich w Katedrze Wawelskiej abp Marek Jędraszewski.

Wyświęceni kapłani, wstąpili do seminarium w 2012 roku. Było ich wtedy 50 z dwóch diecezji – krakowskiej i bielsko-żywieckiej. Święcenia przyjęło 26 (20 z archidiecezji krakowskiej w Katedrze Wawelskiej z rąk abpa Marka Jędraszewskiego i 6 z diecezji bielsko-żywieckiej w Katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej z rąk bpa Romana Pindla).

W sobotnie przedpołudnie (26 maja) w Katedrze Wawelskiej, pomiędzy konfesją św. Stanisława a Ołtarzem koronacyjnym Metropolita krakowski udzielił święceń kapłańskich. Chwilę później rozpoczęła się liturgia eucharystyczna, koncelebrowana przez neoprezbiterów.

Patronem rocznika jest bł. Ks. Michał Sopoćko – doktor teologii, ojciec duchowny i wykładowca Seminarium Duchownego w Wilnie, działacz na rzecz trzeźwości, kapelan wojskowy. Ojciec duchowny i spowiednik św. s. Faustyny Kowalskiej, zaangażowany w szarzenie kultu Bożego Miłosierdzia: przyczynił się do powstania pierwszego obrazu Jezusa Najmiłosierniejszego Zbawiciela oraz współtworzył Zgromadzenie Zakonne Sióstr Jezusa Miłosiernego. Beatyfikowany w 2008 roku w Białymstoku.

Spośród dwudziestu neoprezbiterów archidiecezji krakowskiej dwóch pochodzi z Orawy: Adam Janowiak z parafii św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej oraz Dariusz Pietrzak z parafii św. Marcina w Podwilku

Źródło i fot. Arch. Krakowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *