Nowe organy w starej obudowie w Wesołem

Nowe organy zafundowali sobie mieszkańcy Wesołego (Orawskie Wesele) na Słowacji. Instrument został poświęcony przez Ks. Antona Tyrola, Wikariusza Generalnego Diecezji Spiskiej.

W święto Matki Bożej Bolesnej (15 IX) swoją premierę miały nowe organy, które wzbogaciły kościół w Wesołym na Słowacji. Instrument kosztował około sto tysięcy euro, a środki na ten cel zebrano ze składek wiernych oraz datków miejscowego urbaru i sponsorów.

Wcześniejsze organy z kościoła św. Elżbiety pochodziły z 1911 r. Od pewnego czasu wydawały fałszywe dźwięki. Koszt ich naprawy przewyższał zakup nowego instrumentu – stąd taka decyzja. Wybór Padł na firmę “Bies na Orave”. Przez pół roku trwały prace nad zamontowaniem mechanizmu i ok. 1500 piszczałek w starą obudowę organów.


Wesołe to wieś licząca ok. 2800 mieszkańców. Leży w dolinie Weselanki, u podnóży Pilska. Została lokowana w 1629 r. na prawie wołoskim. Zasiedlenia dokonała tu ludność polska z terenu Żywiecczyzny. Gwara i kultura ludowa Wesołego zachowała cechy polskie, w terminologi słowackiej nazywane goralskimi. Z tego powodu Wesołe było jedną ze wsi Górnej Orawy, o które upominała się Polska po zakończeniu I wojny światowej. W skutek niedoprowadzenia do planowanego plebiscytu wieś w 1920 r. znalazła się w granicach Czechosłowacji.

Z 1656 i 1715 r. pochodziły dwie dawne świątynie w Wesołym. Obecny murowany kościół pw. Św. Elżbiety i Matki Bożej Różańcowej został wzniesiony w 1805 r.

Źródło: orava.sme.sk; oravskevesele.sk;

Kościół Św. Elżbiety w Wesołym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *