Nowa płyta Andrzeja Dziubka

– Bogaty jo teroz ale ubogi w Tobie – wyznaje przed Orawą w jednej ze swoich piosenek Andrzej Dziubek. Muzyk nagrał nową płytę „Pokłon Orawie” poświęconą w całości rodzinnej ziemi.

– Płyta ta jest moim najważniejszym wyzwaniem ze wszystkich do tej pory nagranych. Zadaje mi pytanie: Kim jestem? Skąd Pochodzę? Gdzie tkwią moje korzenie? I najważniejsze: Co to znaczy istnieć? – zaznacza we wstępie do albumu uznany orawski muzyk.

Andrzej Dziubek znazny jako lider zespołu De Press jest też wnukiem jednego z orawskich Bojowników Niepodległości, Jana Neupauera. Szukając odpowiedzi na przedstawione wyżej pytania sam o sobie pisze gwarą: „Z pochodzenia ojca jestem Orawcym, a z pochodzenia matki Madziarym. (…) Mając 17 roków emigrowołek do Norwegii i tam dowiedziołek się, kim byli Piotr Borowy i ks. infułat Ferdynand Machay. Piykni Orawcy i piykni Polocy”.

Wśród dalszych rozważań o odkrywaniu wartości, których uczy życie pod Babią Górą zaznacza: „Reszta należy do nas Orawian. Czy Orawa przetrwa i będzie istnieć w swojej pięknej i głębokiej naturze?”. W refleksji nad tym zagadnieniem pomóc ma płyta z piosenkami nagranymi do tekstów własnych, Zbigniewa Tlałki oraz utworów ludowych.

Album składa się z krążka CD z muzyką oraz płyty DVD z nagraniem teledysku do piosenki „Bogaty jo teroz”, którego produkcję zrealizowali Krzysztof Krzysztofiak i Dawid Pulit. Do oprawy albumu wykorzystano zdjęcia Łukasza Sowińskiego.

Płyta została wydana przez Gminę Jabłonka w ramach obchodów 100. rocznicy przyłączenia części Orawy do niepodległej Polski, podczas których odbyła się jej premiera.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *