Nowa płyta Andrzeja Dziubka

– Bogaty jo teroz ale ubogi w Tobie – wyznaje przed Orawą w jednej ze swoich piosenek Andrzej Dziubek. Muzyk nagrał nową płytę „Pokłon Orawie” poświęconą w całości rodzinnej ziemi.

– Płyta ta jest moim najważniejszym wyzwaniem ze wszystkich do tej pory nagranych. Zadaje mi pytanie: Kim jestem? Skąd Pochodzę? Gdzie tkwią moje korzenie? I najważniejsze: Co to znaczy istnieć? – zaznacza we wstępie do albumu uznany orawski muzyk.

Andrzej Dziubek znazny jako lider zespołu De Press jest też wnukiem jednego z orawskich Bojowników Niepodległości, Jana Neupauera. Szukając odpowiedzi na przedstawione wyżej pytania sam o sobie pisze gwarą: „Z pochodzenia ojca jestem Orawcym, a z pochodzenia matki Madziarym. (…) Mając 17 roków emigrowołek do Norwegii i tam dowiedziołek się, kim byli Piotr Borowy i ks. infułat Ferdynand Machay. Piykni Orawcy i piykni Polocy”.

Wśród dalszych rozważań o odkrywaniu wartości, których uczy życie pod Babią Górą zaznacza: „Reszta należy do nas Orawian. Czy Orawa przetrwa i będzie istnieć w swojej pięknej i głębokiej naturze?”. W refleksji nad tym zagadnieniem pomóc ma płyta z piosenkami nagranymi do tekstów własnych, Zbigniewa Tlałki oraz utworów ludowych.

Album składa się z krążka CD z muzyką oraz płyty DVD z nagraniem teledysku do piosenki „Bogaty jo teroz”, którego produkcję zrealizowali Krzysztof Krzysztofiak i Dawid Pulit. Do oprawy albumu wykorzystano zdjęcia Łukasza Sowińskiego.

Płyta została wydana przez Gminę Jabłonka w ramach obchodów 100. rocznicy przyłączenia części Orawy do niepodległej Polski, podczas których odbyła się jej premiera.Komentarze

  • 3 września 2020 at 5:53 am
    Permalink

    Witam.
    Gdzie można kupić tą płytę?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *