Narodowe Czytanie polskich nowel

Wybrane przez nas na tegoroczne Narodowe Czytanie osiem polskich nowel obrazuje sto lat dziejów Polski – podkreślił Prezydent Andrzej Duda, rozpoczynając w samo południe finał tegorocznej akcji inaugurując tegoroczne Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Ale zastrzegł też: To Narodowe Czytanie jest inne, może trudniejsze. Czytaliśmy już powieści, dramaty. Tym razem czytamy nowele reprezentujące różne style, różny język.

W Jabłonce plany narodowego czytania w plenerze pokrzyżowała pogoda. Dlatego do lektury dzieci i młodzież z SP Nr 1 z Jabłonki oraz ZS im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce przystąpili w budynku Orawskiej Biblioteki Publicznej. Czytanie prowadziła Janina Jędruś, a przygrywała kapela z Zespołu Koliba z Orawki.

W Lipnicy Wielkiej wielkie czytanie odbyło się 12 września w Domu Ludowym. Spotkanie rozpoczęto oddaniem hołdu i uczczeniem minutą ciszy ofiar II wojny światowej, w 80. rocznicę jej wybuchu.

Społeczność uczniów lipnickich szkół powitał i zainaguował czytanie wójt, Mateusz Lichosyt. Następnie odczytano list Prezydenta RP, w którym Andrzej Duda apelował “…by razem odkryć piękno i aktualność Nowel Polskich, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem”.

Na ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała osiem lektur:

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
Orka – Władysław Stanisław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
Sachem – Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, a w 2018, roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *