Na Polskiej Orawie powstanie Dom Kultury Słowackiej

Towarzystwo Słowaków w Polsce wybuduje w Jabłonce Dom Kultury Słowackiej. Inwestycja finansowana częściowo z zagranicy otrzymała też dużą dotację od polskiego rządu.

Podczas orawskiej odsłony XXVI Dni Kultury Słowackiej w Małopolsce odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Domu Kultury Słowackiej w Jabłonce.

Dom Kultury Słowackiej w Jabłonce służyć będzie utrzymaniu i podniesieniu tożsamości narodowej Słowaków na tej części Orawy, która przed 99 latami została przyłączona do Polski – podkreślono w akcie erekcyjnym.

W zasadniczej jego części wyszczególniono, że

Wzniesienie obiektu nie byłoby możliwe bez osobistego wsparcia prezydenta Słowacji Ivana Gašparovića i prezydenta Polski, nieżyjącego już Lecha Kaczyńskiego, którzy potrzebę budowy Domu Słowackiej Kultury wsparli podczas spotkania w Jabłonce 21 lutego 2009 r., bez Urzędu ds. Słowaków żyjących za granicą, za środki którego 19 czerwca 2009 r. zakupiony został grunt w centrum Jabłonki, bez osobistego wsparcia posła Rady Narodowej Republiki Słowackiej Antona Hrnka i ministra finansów Słowacji, który zatwierdził na projekt dodatkową dotację w wysokości 150.000 Euro, ani bez wsparcia, które w 2019 roku Towarzystwo Słowaków w Polsce uzyskało z funduszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na wspieranie inwestycji mniejszości narodowych i etnicznych żyjących w Polsce w wysokości 950.100 PLN. Szacowany budżet budowy to około 5,5 mln PLN.

Na koniec inicjatorzy inwestycji raz jeszcze podkreślają swój cel – aby budynek służył utrzymaniu słowackiej świadomości narodowej Słowaków żyjących na Górnej Orawie, propagowaniu słowackiej kultury, edukacji i oświaty.

Poza działaczami mniejszościowymi w uroczystości odbywającej się w miejscu, gdzie rozpoczęto już parce ziemne, uczestniczyli Konsul Generalny Republiki Słowacji w Krakowie Tomáš Kašaj, dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie Adrián Kromka oraz poseł słowackiego parlamentu Anton Hrnko ze Słowackiej Partii Narodowej.

Towarzystwo Słowaków w Polsce dysponuje już Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Białej oraz świetlicami w Łapszach Wyżnych, Kacwinie, Krempachach, Jurgowie, Gęsińcu, Podwilku i Jabłonce.

 • 14 lipca 2019 at 12:32 pm
  Permalink

  A Polacy maja taki dom gdzieś na Słowacji, np na Dolnej Orawie???

  Odpowiedz
 • 14 lipca 2019 at 8:57 pm
  Permalink

  Nie, nie mają, gdyż na Dolnej Orawie nie ma tam Polaków…

  Odpowiedz
 • 15 lipca 2019 at 7:28 pm
  Permalink

  Jest to sens budować dla kilku Dziadków podających się za rodaków Tiso?

  Odpowiedz
 • 17 lipca 2019 at 12:10 pm
  Permalink

  No dobrze, ale czy Polacy muszą finansować aż w takim udziale dom kultury Słowaków w…Polsce?

  Odpowiedz
  • 8 października 2019 at 10:56 pm
   Permalink

   To nie finansują Polacy, lecz jest to nieznaczny procent podatków, które odprowadzają Słowacy żyjący w Polsce. Budują zatem za swoje 🙂

   Odpowiedz
   • 12 października 2019 at 9:31 am
    Permalink

    Uważający się za Słowaków płacą podatki tak jak wszyscy obywatele Rzeczypospolitej Polskiej i tak jak wszyscy mają z tego m.in.: infrastrukturę, służbę zdrowia, edukację, świadczenia socjalne, emerytury, obsługę w urzędach, policję, armię, straż pożarną, itd.
    Gdyby mieli to robić “za swoje”, to musieliby się złożyć. Prawie milion złotych z budżetu państwa polskiego to już dodatek dla organizacji mniejszościowej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *