“Na płótnie malowane” i drukiem opisane

Niezwykłe wielkopostne zasłony z kościoła w Orawce doczekały się książkowego opracowania, które przybliża historię i funkcję tkanin, zdobiących wnętrze zabytkowej świątyni tylko przez kilka dni w roku.

Płótna znajdujące się w Orawce to: „Pieta pod krzyżem” z XVII w. oraz „Biczowanie Chrystusa”, „Pokutująca Maria Magdalena” i „Matka Boża Siedmiobolesna” z wieku XIX. Najstarsza z nich pochodzi z XVII wieku. Zasłony służą przysłanianiu ołtarzy przez kilka dni w roku, od piątej niedzieli Wielkiego Postu do Wielkiej Środy.

Książka Sacrum na płótnie malowane składa się z czterech części. W pierwszej, Na pograniczu kultur i wyzwań. Fenomen kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Orawce prof. Ewa Kocój przedstawiła temat świątyni w przestrzeni kulturowej, na przykładzie wymienionego kościoła. W drugiej Zasłony w liturgii kościelnej – źródła i funkcje zwyczaju badaczka umieściła tkaninę obrzędową na tle sztuki sakralnej w kościele wschodnim i zachodnim. Trzecia część Kurtyny w tradycji kościoła katolickiego dotyczy już tylko opon wielkopostnych, ze szczególnym uwzględnieniem 17 zachowanych i znanych obecnie tkanin tego typu, znajdujących się w Polsce. Jej autorką jest Lucyna Borczuch, która od lat prowadzi kwerendę w tej sprawie. Czwartą część Zasłony wielkopostne w kościele św. Jana Chrzciciela w Orawce – opis, ikonografia i treści ideowe napisała Maria Borczuch-Białkowska. Z tego rozdziału Czytelnik dowie się na co, tak naprawdę patrzy.

Jak wskazują autorki, wydanie książki jest podsumowaniem dotychczasowej kwerendy w sprawie zasłon wielkopostnych w Polsce. Orawczańskie tkaniny  przebadano i zakonserwowano na początku XXI wieku. W ramach tych prac zostały odrestaurowane i naszyte na czarne cienkie płótno lniane.

Kościół w Orawce to najstarszy zachowany zabytek na polskiej części Orawy, przy którym w połowie XVII w. założona została pierwsza w tej części regionu katolicka parafia.

ZOBACZ TAKŻE: Zasłony wielkopostne w Orawce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *