“Na orawskiej pogródce”

Fani twórczości, to za mało powiedziane… Kto tylko mógł, spośród darzących życzliwym wspomnieniem Emila Kowalczyka przybył 27 września do wielkolipnickiego Domu Ludowego na promocję antologii jego wierszy wydanych w tomiku pod tytułem “Na orawskiej pogródce”.

W promowanym wydawnictwie znalazły się rozproszone dotąd utwory zmarłego poety uzupełnione o kilka wcześniej niepublikowanych. Prezentację wierszy przez recytatorów ubarwiły występy zespołu Arva.

Emil Kowalczyk urodził się 17 grudnia 1941 r. w Lipnicy Wielkiej. Z wykształcenia był filologiem. W 1981 r. w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kakowie obronił pracę doktorską pt. „Środowiskowe funkcje literatury regionalnej na przykładzie Polskiej Orawy”. Pracował jako nauczyciel w rodzinnej miejscowości. Angażował się społecznie jako animator muzycznego folkloru i samorządowiec. Pokłosiem jego poetyckiej twórczości było wydanie tomików: „Napij się orawskiego ciepła” (1991), „Dookoła smreków paciorki”” (1994), „Mos ty serce Orawskie?” (wydane pośmiertnie). Tekstów dwóch wierszy Emila Kowalczyka z tomu „Napij się orawskiego ciepła” użył w swoich kompozycjach muzycznych zespół De Press: „Co mnie tak dzierzy przi tobie?” z płyty „Groj skrzypko groj” oraz „Cy bocycie Świynty Ojce”. Jego wiersze w muzycznej aranżacji zespołu Arva znalazły się na płycie CD „Dr Emil Kowalczyk PRO MEMORIA” (2012). Za swą działalność był odznaczany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Zmarł 23 lutego 2005 r.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *