Na muzycznych wyżynach

W kościele parafialnym pw. św. Marcina w Podwilku rozbrzmiewa muzyka, jakiej 250-letnia świątynia dotąd nie słyszała, a nie powstydziłyby się najświetniejsze bazyliki.

W murach jednej z najstarszych orawskich świątyń, która nosi historyczne dziedzictwo zmagań orawian o wolność wyznawania wiary katolickiej, w 2017 r. na okoliczność jubileuszu 330-lecia parafii i 250-lecia wzniesienia nowej – pierwszej w okolicy kamiennej – świątyni, zainstalowane zostały nowe organy posiadające 21 głosów. Po uroczystościach, na które proboszcz ks. Kazimierz Gunia zaprosił metropolitę abpa. Marka Jędraszewskiego i kard. Stanisława Dziwisza, mistrzem nowego instrumentu został Krystian Grzybacz, muzyk i pedagog, który w muzyczną oprawę liturgii włącza również młodzież z wyróżniającymi się talentami wokalnymi i instrumentalnymi.

Przykładem muzycznego kunsztu podwilczańskiej młodzieży jest popularne ostatnio w sieci nagranie z udziałem Kasi Waberskiej śpiewającej i grającej na harfie pieśń “Schowaj mnie”:

Ta sama pieśń, śpiewana przez Gabrielę Grzybacz, wzbudzała wzruszenie uczestników symbolicznego pogrzebu ks. Jana Góralika (+1942), męczennika niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau:

Dzięki pracy Krystiana Grzybacza, od lat prowadzącego również miejscową scholę – w murach kościoła w Podwilku przy okazji szczególnych uroczystości, a często również podczas co niedzielnych mszy świętych, poza religijnym udziałem w liturgii usłyszeć można kawałek dobrego koncertu – zarówno z elementami regionalnymi, jak i klasyką muzyki sakralnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *