Młodzi, zdolni i zainteresowani historią

Dwaj nastolatkowie ze Spytkowic przygotowali film o bitwie pod Jordanowem, w którym poruszyli również kwestię niemieckiej agresji na Polskę na odcinku orawskim. Ich praca zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie na projekt historyczny.

ZOBACZ TAKŻE: Niemiecko-słowacka agresja na Polskę

Kilkunastominutowy film powstał na potrzeby ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny pt. “Póki nie jest za późno”, organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Jego celem jest rozbudzenie zainteresowania miejscami pamięci, obiektami i znakami, ich współczesnym stanem i historią. Także takich miejsc, które jeszcze tkwią w niepamięci.

Dzieło Dawida Pulita (19 l.), tegorocznego maturzysty z nowotarskiego “Goszczyńskiego” i Bartłomieja Dudy (12 l.) ucznia szkoły podstawowej nr 3 w Spytkowicach, okazało się najlepsze w gronie 63 prac, w które łącznie zaangażowało się 239 osób.

Filmy i historia to moja pasja, zajmuje się tym odkąd byłem małym chłopcem, a w ten projekt postanowiłem jeszcze wciągnąć właśnie młodszego kuzyna, m.in aby rozpalić w nim bakcyla historii – mówi Dawid Pulit – chcieliśmy pokazać, że młodzi również nie przechodzą obojętnie obok przeszłości. Autorzy filmu, historyczne wiadomości uzupełnili relacjami mieszkańców Spytkowic pamiętających wydarzenia czasu kampanii wrześniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *