Mażoretki z Podwilka z Mistrzostwem Europy

To był ich pierwszy występ na imprezie tej rangi i od razu wracają z tytułem! XVI Mistrzostwa Europy Mażoretek, trwające od 4 do 7 lipca 2019 r., przyciągnęły do chorwackiego Zagrzebia liczne grono uczestników, wśród których nie zabrakło reprezentacji z Orawy.

Historia mażoretek liczy już ponad dwieście lat i wywodzi się z Francji. Zespoły w paradnych strojach, nawiązujących tradycyjnie do umundurowania galowego różnych służb i formacji, występują na pokazach estradowych i paradach ulicznych, prezentując choreograficzne układy taneczno-marszowe. W Polsce najwięcej zespołów mażoretkowych związanych jest z domami kultury oraz z orkiestrami Ochotniczych Straży Pożarnych.

Podhalańskie Mażoretki Podwilk – Naprawa, prowadzone przez Annę Zborek, tytuł mistrzowski zdobyły w kategorii Buława Scena Seniorki.


Orawsko-podhalański zespół w swojej mistrzowskiej kategorii był bezkonkurencyjny… Dosłownie, gdyż nikt inny nie podjął w niej rywalizacji. Nie ma to jednak większego znaczenia, bo przecież grupa ta wielokrotnie dawała już dowody swojej klasy, m.in. podczas występów na krajowych mistrzostwach. Skoro się nie zgłosili, to lepszych w Europie nie ma.

O ile sceniczne występy rządzą się swoimi zasadami, to zwycięstwo można celebrować już w stylu dowolnym…

Kulminacją świętowania zwycięstwa była chwila medalowej dekoracji i odegranie Mazurka Dąbrowskiego – z dumą wysłuchanego i radośnie odśpiewanego.

 

Poprzednio grupa zajęła 3. miejsce na Mistrzostwach Polski w Kędzierzynie-Koźlu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *