Marian Banaś szefem Krajowej Administracji Skarbowej

We wtorek 28 lutego odbyła się inauguracja działalności Krajowej Administracji Skarbowej, na czele której stanął minister z Orawy. Podczas uroczystości na placu Krasińskich w Warszawie nowej formacji nadano sztandar.

Krajowa Administracja Skarbowa powstała w wyniku reformy łączącej administrację podatkową, kontrolę skarbową i Służbę Celną. Celem powołania nowej struktury ma być zwiększenie wpływów do budżetu, uszczelnienie systemu podatkowego, zmniejszenie biurokracji i przeniesienie części pracowników do pomocy podatnikom i przedsiębiorcom. Nowa formacja będzie podporządkowana ministrowi finansów, a jej szefem został wiceminister finansów Marian Banaś – Orawianin z Piekielnika, którego do pełnienia tej funkcji powołała premier Beata Szydło już w grudniu ub.r. Szef KAS nadzoruje dyrektorów izb administracji skarbowej, naczelników urzędów skarbowych oraz urzędów celno-skarbowych. Do jego zadań należy m. in. koordynowanie kontroli celno-skarbowych oraz kształtowanie polityki kadrowej i szkoleniowej w jednostkach organizacyjnych KAS.

ZOBACZ TAKŻE: Dobra zmiana w rękach ministra z Orawy

Mówiąc o KAS minister Banaś zapewniał: „Jesteśmy przekonani i w to wierzymy, że spełni przekonania wobec rządu i wobec społeczeństwa, że z jednej strony (…) będzie przyjazna dla obywateli, będzie wspomagała podatników uczciwych, a z drugiej strony skutecznie walczyła z szarą strefą”.

Banaś podkreślił, że nowa administracja będzie nowoczesna, jednolita i efektywna. Wskazał, że przeszło rok mało kto wierzył, że uda się zbudować KAS – „Niemożliwe staje się możliwe wtedy, kiedy dobro wspólne, kiedy dobro Polski, wolnej i niepodległej staje się ważniejsze niż dobro prywatne, grupowe i korporacyjne. To nie interes prywatny, ale interes państwa jest najważniejszy”.

Minister rozwoju i finansów, wicepremier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości porównał KAS do szabli, o której mowa w hymnie Polski, która pozwala odebrać to, co nam obca przemoc wzięła – “Chcemy, żeby Krajowa Administracja Skarbowa była przyjazna i wyrozumiała dla słabych, dla mniejszych, dla niewinnych oczywiście w szczególności, ale żeby była bardzo silna dla tych, którzy próbują przemocą, sprytem, oszustwem wziąć to, co należy do państwa polskiego i to, co należy do narodu polskiego”.

Źródło: PAP; KAS; MF; TVP

Komentarze

 • 9 marca 2017 at 2:29 pm
  Permalink

  Jestem pelen podziwu i dumy, z innowacyjnej mysli, dziela, sztuki i odwagi jakich dokonuje nasz czlowiek, wielki to zaszczyt i szacunek dla Polaka tak oddanego swojej Ojczyznie i Regionowi.
  Panie Ministrze, moje gratulacje i zyczenia wszelkiego powodzenia.
  God Blass Poland.
  z USA,
  Stanley Trojaniak.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *