“Liczymy na Orawian!” ś.p. Prezydent prof. Lech Kaczyński na Orawie

Wspominając wraz z całym narodem poranek 10 kwietnia 2010 r. gdy zginął Prezydent Rzeczypospolitej prof. Lech Kaczyński z małżonką, ostatni Prezydent II RP Ryszard Kaczorowski oraz liczna elita państwa, wracamy do spotkania jakie rok wcześniej miało miejsce w Jabłonce.

21 lutego 2009 r. przed południem Prezydent Lech Kaczyński spotkał się w Chyżnem z Prezydentem Republiki Słowacji Ivanem Gaszparoviczem, a następnie obaj Prezydenci udali się do miejscowości Nowoć, gdzie obejrzeli wyścigi zaprzęgów konnych. Przed zawodami prezydentów powitał starosta wsi Franciszek Poleta, a miejscowe dzieci wręczyły wielki bochen chleba. Jak powiedział Prezydent Kaczyński, wspólna zabawa jest najlepszym dowodem tego, że Polacy i Słowacy są bliskimi sobie narodami.

Z Nowoci, przywódcy Polski i Słowacji pojechali do Namiestowa, gdzie Prezydnet Lech Kaczyński odznaczył Ivana Gašparoviča najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego. Sam z rąk Prezydenta Słowacji odebrał najwyższe odznaczenie słowackie – Podwójny Biały Krzyż. Następnie obaj prezydenci udali się do Jabłonki na spotkanie z mieszkańcami.

Była to trzecia w historii wizyta głowy Państwa Polskiego na Orawie, po prof. Ignacym Mościckim i Lechu Wałęsie. Jednak związki ś.p. Prezydenta z Orawą były głębsze, o czym sam wspominał w słowach skierowanych do publiki zgromadzonej w hali sportowej w Jabłonce. Przypomnijmy całe wystąpienie.

Chciałbym wyrazić radość, że po latach – bo byłem kiedyś posłem z tego rejonu[1] – jestem tutaj po raz kolejny. Widzę zmiany na lepsze. Widzę że to co wtedy niektórych przerażało dziś zamieniło się we współpracę. Wiem że znajduję się w szczególnej części naszego kraju, Na Orawie, która po części należy do Rzeczypospolitej, po części do Republiki Słowacji. Dużo zmieniło się na lepsze ale dzisiaj są również pewne niebezpieczeństwa. Mamy groźne spowolnienie szybkiego w ostatnich latach rozwoju. I musimy szybko się mobilizować. Ja rozmawiam dzisiaj z prezesami banków, z Radą Polityki Pieniężnej, z wybitnymi ekonomistami po to żeby szukać rozwiązań najlepszych na obecną sytuację. Dla całej Polski a więc i dla tej części Orawy, która do Polski należy.

Pan wójt mówił o waszej pracowitości – mamy szansę nie tyle wyjść zupełnie obronną ręką. Mamy szansę na to, żeby dotknęło nas jedynie duże spowolnienie, a nie kryzys. To jest najwięcej co możemy uzyskać i musimy to uzyskać! Liczymy na te części Polski, które znane są właśnie z tradycji pracowitości, solidności a także energii. Bo jeżeli ktoś przed 100 czy 110 laty jechał szukać szczęścia gdzieś daleko, często do Stanów Zjednoczonych i wracał to znaczy że był człowiekiem energicznym. I liczymy na Was, na Orawian. Liczymy na to że owa solidność Orawiaków pomoże nam w walce z tym, co nas dotknęło z przyczyn przede wszystkim zewnętrznych. Ale możecie liczyć i na mnie!

Ja wiem co to są regiony pogranicza, chociaż sam pochodzę z centralnej Polski, mieszkałem wiele lat na wybrzeżu, na innym pograniczu. Wiem że mają zalety różnorodności. Ale chciałem jeszcze raz podkreślić że możecie tez liczyć na mnie. Postaram się pomóc tutejszej mniejszości słowackiej. Będę starać się aby stwarzać dla samorządu jak największe pole do aktywności. Zawsze to jest potrzebne, czy w tedy kiedy kraj idzie w szybkim tępie do góry tak jak to było w latach 2005-2007, czy tez gdy spowalnia jak teraz. Teraz ta pomoc jest szczególnie potrzebna.

I jeszcze jedno, Drodzy Państwo, wybory prezydencie w Polsce były dość dawno, bo trzy lata temu, ale chciałem podziękować za ówczesne poparcie… [2]
[oklaski]
…chciałem podziękować, staram się ze swoich obowiązków wywiązywać najlepiej jak umiem. Byłem w jednej sytuacji kiedy rząd pochodził z tego samego obozu politycznego co ja, dzisiaj jestem w innej… ale to nie tylko w Polsce tak jest, nawet we Francji tak było. Ale w ramach swoich konstytucyjnych kompetencji będę nadal robić wszystko aby nasza Rzeczypospolita była Rzeczypospolitą dla wszystkich Polaków, a nie tylko dla bogatych.
Dziękuję Bardzo.

[oklaski]

[1]   W latach 1991-1993 Lech Kaczyński był posłem na Sejm I Kadencji z ramienia Porozumienia Obywatelskiego Centrum., wybranym w okręgu podhalańsko-nowosądeckim.
[2] Na L. Kaczyńskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich we wszystkich orawskich miejscowościach zagłosowało średnio 80,07% wyborców – najwięcej w Podwilku: 89.14%. Źródło: PKW

ZOBACZ TAKŻE: PREZYDENT SŁOWACJI NA ORAWIE WSPOMINA PREZYDENTA RP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *