Ks. Karol Machay

KS. KAROL MACHAY
ur. 15 marca 1883 r. w Jabłonce
syn Andrzeja i Marii Zwolińskiej
zam. Lipnica Wielka
zawód: proboszcz
Zm. 16 kwietnia 1955 r.
inne odznaczenia: Order Odrodzenia Polski “Polonia Restituta” – IV kl., Medal 3-go maja i Złoty Krzyż Zasługi

Odznaczony Medalem Niepodległości w 1937 r.

      Członek polskiej organizacji narodowej od. r. 1913, co wówczas miało bardzo doniosłe, wprost rewolucyjne znaczenie.
      W listopadzie 1918 objął probostwo w Lipnicy Wielkiej i odtąd jego plebania stała się ośrodkiem pracy agitacyjnej na rzecz Polski. W lutym 1919 zjawili się u niego dwaj biskupi słowaccy:Błaha i Kmetko oraz minister Srobar i żupan Piwko z Kubina orawskiego, ofiarując mu wszelkie wygody i korzyści, jeżeli przestanie pracować na korzyść Polski i przeciągnie brata Ferdynanda i siostrę Józefę na rzecz CSR. Ks. Karol Machay pokazał wówczas drzwi tym dygnitarzom, oświadczając im otwarcie, że pozostanie wierny polskości. Od teko czasu codziennie był dwukrotnie napastowany przez żandarmerię czeską.
9 czerwca 1919 został w nocy zaaresztowany i do Teresyna wywieziony.
      Podczas okupacji czeskiej był na terenie przez cały czas, pracował jako zaufany członek Rady Narodowej w ścisłem porozumieniu z Mikową i Janem Piekarczykiem st.

 

 

_________________

Jeżeli posiadasz dodatkowe informacje nt. w.w. osoby lub innych zasłużonych dla odzyskania przez Polskę niepodległości i zjednoczenia części Orawy z odrodzonym państwem polskim – prosimy o kontakt. Czekamy również na wspomnienia krewnych odznaczonych osób. Uzupełnione materiały posłużą do wydania pełnego opracowania o mieszkańcach Orawy, uhonorowanych Krzyżami i Medalami Niepodległości.

Materiał archiwalny z zasobu Centralnego Archiwum Wojskowego opracował Łukasz Wiater

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *