Ks. Ferdynand Machay widziany spod wież Bazyliki Mariackiej

„Ewangelicznie demokratyczna Polska. Śladami publicystyki ks. Ferdynanda Machaya”, książka autorstwa ks. Dariusza Rasia i Marty Woźniak, to opowieść o życiu i działalności publicystycznej wybitnej postaci historycznej – kapłana, doktora teologii, oddanego społecznika i redaktora.

Książka powstała przy Bazylice Mariackiej w Krakowie, której wieloletnim archiprezbiterem był wybitny kapłan z Orawy. Autorzy przedstawiają szerszy obraz postaci, w rodzinnym regionie widzianej najczęściej przez pryzmat działalności niepodległościowej. Poprzez analizę publicystyki przedstawiają jak urządzoną Polskę chciał widzieć ten, który wcześniej zawzięcie o nią walczył. Dzięki lekturze dowiadujemy się jakie rozwiązania społeczne dla kraju i zadania dla Kościoła proponował ks. Ferdynand Machay.

Był wizjonerem społecznym, który wyznawał katolicyzm, romantycznie ukochał Polskę i nosił wysoko banderę góralszczyzny. Jako pozytywista – aktywnie zaangażowany w systematyczną obronę słabych – realistycznie oceniał możliwości poprawy społecznej rzeczywistości. Stanowczo przedstawiał swoje postulaty, które nawet w XXI wieku nie są pozbawione aktualności.

– czytamy o ks. Machayu w komunikacie dotyczącym publikacji.

Jak zaznacza ks. dr Dariusz Raś:

„Ks. Machay był praktykiem społecznym, działającym w Krakowie i uznanym w Polsce. Przenikliwie definiował problemy społeczne, był przekonany do pilnych rozwiązań natury politycznej, obierał świadomie cele. Pracował w myśl etyki chrześcijańskiej, a tytułowa ewangelicznie demokratyczna Polska przyświecała mu w całokształcie jego misji”.

Obok przedstawienia kolei życia ks. Machaya, ze szczególnym uwzględnieniem działalności publicystycznej, autorzy podejmują analizę jego tekstów.

„Ks. Machay miał niezwykły dar komunikowania się, pisał, mówił, operował, wręcz emanował słowem. Jego publicystyka pulsuje z serca katolickiej nauki społecznej, zasadza się na haśle miłości i sprawiedliwości społecznej. Dlatego też wizjonerska i prekursorska praca na polu polskich mediów drukowanych krakowskiego redaktora – nie może pozostać bez echa”

– podkreśla Marta Woźniak.

W Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce 17 czerwca odbyło się spotkanie z autorami książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *