Kowalczykowie do usłyszenia w Radiu Kraków – PO RAZ DRUGI

W piątkowy wieczór na antenie Radia Kraków w rozmowie z red. Maciejem Motorem-Grelokiem o kulturze i muzyce orawskiej usłyszeć będzie można Karolinę i Marcina Kowalczyków z Lipnicy Wielkiej.

Podczas pierwszej audycji (27 kwietnia), mówiąc o muzyce orawskiej Karolina Kowalczyk podkreślała, że złożył się na nią wpływów z ościennych regionów, a przy tym pozostała ona jedyna w swoim rodzaju. Jest romantyczna i delikatna – podkreślała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lipnicy Wielkiej.

Marcin Kowalczyk przypominał spostrzeżenia teoretyków, którzy dostrzegali w orawskiej muzyce kanony kultury karpackiej, co objawia się w jej archaizmie. Etnograf orawskiego skansenu podkreślał, że fundamentem wszelkich rozważań nad tym tematem jest zbiór pieśni orawskich Emila Miki, określanego mianem orawskiego Kolberga. Do jego opracowania sięgać muszą wszelcy muzykanci, muzycy i kompozytorzy posiłkujący się melodiami spod Babiej Góry.

Kwalczykowie wspominali o zjawisku wędrowania nut między regionami i zmieniającym się kontekście wykonawczym w związku z odmiennym od dawnego stylem życia. Dzielili się własnymi doświadczeniami muzycznymi oraz fascynacją z wydobywania zapomnianych melodii i przypominania, że można grać w sposób już zapomniany.

Kontynuacja rozmowy o orawskiej kulturze w piątek 11 maja o godz. 22:35 – 101,6FM oraz on-line: radiokrakow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *