Kościół w Orawce niedługo będzie Pomnikiem Historii

Rada Ochrony Zabytków przy ministrze kultury wydała decyzję umożliwiającą wpisanie kościoła w Orawce na listę Pomników Historii, którą ogłasza prezydent.

Przy okazji uroczystości 100. rocznicy przyłączenia części Orawy do Polski w Jabłonce podczas swojego wystąpienia wspominał już o tym senator Jan Hamerski. 28 lipca 2020 r. portal polsatnews.pl jako pierwszy podał, że Rada Ochrony Zabytków na posiedzeniu w dniu 26 czerwca podjęła uchwałę, w której udzieliła rekomendacji wnioskowi o uznanie kościoła w Orawce za Pomnik Historii. Obecnie w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, który w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi procedurę związaną z uznaniem zabytku za Pomnik Historii, przygotowywane są materiały do opracowania projektu rozporządzenia dla kancelarii Prezydenta RP.

Zabiegi o wyróżnienie najstarszej zachowanej świątyni na polskiej Orawie zintensyfikowane zostały już w 2018 r. Tytuł Pomnika Historii wpływa nie tylko na prestiż obiektu, ale otwiera możliwości roztoczenia nad nim szczególnej opieki.

Historia kościoła w Orawce sięga połowy XVII wieku i wiąże się z akcją kontrreformacyjną na Górnych Węgrzech. Świątynia, przy której powstała pierwsza w okolicy katolicka parafia pw. św. Jana Chrzciciela szczyci się m.in. monumentalnymi malowidłami i unikatowymi oponami wielkopostnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *