Kościół świętych węgierskich na nowo odkryty

18 października 2013 r. w Orawskiej Bibliotece Publicznej w Jabłonce odbyła się promocja niezwykłego albumu Magyar szentek temploma (węg.) połączona ze spotkaniem z jego autorem, którym jest p. Nandor Udvarhelyi, znany z wcześniejszej publikacji opisującej unagrika związane z Klasztorem oo. paulinów na Jasnej Górze.  Album został wydany w języku węgierskim w maju 2013 r przez Kairosz Kiado.

Tytuł tłumaczony na jęz. polski brzmi: Kościół świętych węgierskich. Książka opatrzona jest wstępem historyka i dyplomaty p. Imre Molnara i posłowiem wybitnej historyk sztuki p. Marii Prokopp, zawiera streszczenie polskie i angielskie.

Rozdział pierwszy przedstawia zarys historii Orawy w kontekście historii Królestwa Węgierskiego oraz genezę parafii Orawka, rozdział drugi poświęcony jest wyposażeniu i polichromii w kościele ze szczególnym uwzględnieniem wizerunków 53 świętych przedstawionych na ścianach kościoła, ich życiorysy, porównanie do wzorów zawartych w dziele “Ungaricae Sanctitatis Indicia” Gabriela Hevenesiego z 1692 i omówienie 3 postaci, których w tym kościele nie namalowano. Niewątpliwym atutem albumu są przepiękne zdjęcia wykonane przez p. Attilę Mudraka, uwypuklające niezwykle sugestywnie piękno kościoła.
Lucyna Borczuch

https://www.facebook.com/pages/Orawska-Biblioteka-Publiczna-w-Jab%C5%82once/216721981828353?id=216721981828353&sk=photos_stream

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *