Kolejny „Dzień Spisko-Orawski”. Tym razem w Łapszach Niżnych

Orawa i Spisz to siostrzane ziemie położone na flankach Podhala, których części w 1920 r. razem dostały się do Polski. Wspólnie odbywa się też świętowanie stulecia powrotu do Macierzy.

Tylko w ostatnich miesiącach pobratymcy z Orawy, Spisza, Podhala i innych ziem zamieszkałych przez polskich górali spotykali się na uroczystościach w Niedzicy na Spiszu (28 czerwca), potem na Orawie – w Lipnicy Wielkiej (4 lipca) i Jabłonce (16-17 lipca), by ze świętowaniem wrócić na Spisz.

28 lipca, dokładnie w dniu 100. rocznicy decyzji Rady Ambasadorów o rozgraniczeniu Polski i Czechosłowacji, w Łapszach Niżnych odbyła się uroczysta msza św. w kościele św. Kwiryna, złożenie kwiatów w miejscach pamięci i odsłonięcie pod budynkiem Urzędu Gminy tablicy upamiętniającej powrót części Spisza do Polski. Następnie miała miejsce spiska premiera filmu “Prawo do Polski” w reż. Dariusza Walusiaka.

Fot. Julian Kowalczyk

Uroczystości, podobnie jak na Orawie, objęte zostały Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Wśród gości z Orawy obecni byli przedstawiciele gminy Jabłonka, orawskiego Związku Podhalan i Towarzystwa Przyjaciół Orawy.

Druk Spiż, Orawa chcą należeć do ojczyzny wspólnej, 1920

Spisz i Orawę łączy historia przynależności do monarchii węgierskiej i podobna droga do Polski, ze wspólnymi budzicielami i opiekunami polskiego ludu oraz jego Bojownikami Niepodległości, wśród których jako wspólnych bohaterów wymienić można Ks. Ferdynanda Machaya, jego siostrę Józefę oraz gospodarzy Piotra Borowego z orawskich Rabczyc i Wojciecha Halczyna ze spiskiego Lendaku. Niektórzy Spiszacy swoje życie związali potem z Orawą, m.in.: Wojciech Lorencowicz, Jan Neupauer i ks. Franciszek Urvay, zaś jako Orawianina oddanego Spiszowi wskazać można ks. Antoniego Sikorę z Jabłonki.

W latach 1920-1925 funkcjonował osobny powiat spisko-orawski z siedzibą w Nowym Targu, potem wcielony do starostwa nowotarskiego. Kolejnym przejawem współpracy w niepodległej Polsce było działanie Związeku Spisko-Orawskiego i Związek Górali Spisza i Orawy, których działalność przejawiała się m.in. organizacją Dni Spisko-Orawskich. Tym mianem będzie można nazwać również szereg wydarzeń z 2020 r. w których współpracę zacieśniły ze sobą nie tylko oraganizacje społeczne, ale również samorządy i sami mieszkańcy obu regionów, łącznie z przyjaciółmi z bliższej i dalszej okolicy.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *