Kapłan z Lipnicy Wielkiej generałem Oblatów św. Józefa

Ks. Jan Pelczarski, pochodzący z Lipnicy Wielkiej polski misjonarz w Boliwii, został przełożonym generalnym Józefitów.

Wybór Przełożonego Generalnego i Jego Rady odbył się podczas kapituły generalnej Oblatów Św. Józefa we wtorek 14 sierpia 2018 r. Najwięcej głosów otrzymał Polak Ks. Jan Pelczarski, który po modlitwie zaakceptował głos Kapituły. Ciepłe i długotrwałe oklaski wyrażały wdzięczność, sympatię i szacunek członków Kapituły dla nowego Przełożonego.

Nowy generał józefitów urodził się w 1965 r. w Lipnicy Wielkiej. W 1989 r. złożył śluby wieczyste w zgromadzeniu józefitów, zaś święcenia kapłańskie przyjął w 1991 r. Wkrótce po święceniach wyjechał na misje i od 1992 pracował jako misjonarz w Nigerii (proboszcz, rektor i ekonom w stolicy kraju – Lagos). Na krótko wrócił do Europy i w 1999 r. został prefektem kleryków i postulantów oraz socjuszem nowicjatu w Rzymie. Jednak juz w 2000 r. ponownie udał się na misje, tym razem do Boliwii, gdzie został prefektem w seminarium w La Paz i wykładowcą.

W 2002 r powrócił do Rzymu, gdzie w 2006 r. obronił doktorat z teologii duchowości. Do Boliwii powrócił ponownie w 2008 r., gdzie wkrótce został przełożonym misji (delegat generała). Pracował także jako wykładowca w seminarium w La Paz aż do 14 sierpnia 2018r., kiedy wybrano go przełożonym generalnym Zgromadzenia Oblatów Św. Józefa, znanego także pod nazwą józefici.

Kierując myśli do wszystkich braci Oblatów, Sióstr i świeckich, dziękuję za zaufanie, za modlitwę. Liczę na waszą modlitwę i mam nadzieję, że możemy wspólnie przejść dobrą drogą z naszą patronką Matką Boską Bolesną, św. Józefem i św. Józefem Marello – mówił tuż po wyborze nowy przełożony generalny.

Następnie nowy przełożony generalny otrzymał pieczęcie Zgromadzenia, symbol władzy „Sigillum Congregationis” a także klucze do biur generalnych. W kaplicy podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, po uroczystym odśpiewaniu Te Deum, nowy przełożony złożył wyznanie wiary i przysięgę wierności.

Źródło i fot.: Józefici

Zgromadzenie Oblatów św. Józefa zostało założone przez ks. Józefa Marello 14 marca 1878r. w Asti k. Turynu we Włoszech. Ks. Marello urodził się 26 grudnia 1844 r. w Turynie. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 września 1868 r. Od samego początku szczególnym rysem jego kapłańskiej posługi było Szerenie kultu św. Józefa. Dostrzegając potrzebę pomocy kapłanom diecezjalnym w pracy duszpasterskiej z młodzieżą założył Zgromadzenie.

Papież Leon XIII mianował ks. Marello w 1889 r. ordynariuszem diecezji Acqui. Bp Józef Marello umiera w 1895 r. Jego ciało spoczywa w sanktuarium św. Józefa w Asti. W 1978 r. Stolica Apostolska wydała dekret orzekający heroiczność cnót Sługi Bożego Bp. Józefa Marello.

W 1928 r. w Kobryniu na Polesiu powstało Zgromadzenie Braci Opieki św. Józefa. Założycielem tego Zgromadzenia był Br. Czesław Antoni Boniakowski, ur. 1897 r. Celem tego Zgromadzenia było wychowanie w duchu katolickim chłopców, przede wszystkim osieroconych i kształtowanie ich w rzemiośle. Kanoniczne połączenie Braci z Oblatami św. Józefa nastąpiło 1 marca 1980 r. Z tą chwilą przyjęto: Konstytucje, strój oraz zwyczaje Oblatów św. Józefa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *