Julian Kowalczyk nowym prezesem Związku Podhalan

Spiszak na funkcji prezesa Związku Podhalan w Polsce to kolejny symbol w roku świętowania stulecia powrotu Orawy i Spisza do niepodległej Polski.

Wybór dokonany przez członków podhalańskiej organizacji ma swoje obiektywne podstawy i cele, inne niż tylko jubileuszowa symbolika, podobnie jak szersza idea zwiera się ruchu podhalańskim, wykraczającym daleko poza sam region Podhala. Trudno jednak tego aspektu nie zauważyć i nie odnotować.

Julian Kowalczyk przewodniczy Spiskiemu Oddziałowi Związku Podhalan w Polsce, jest redaktorem naczelnym gazety „Na Spiszu” oraz „Podhalanin”. Przez lata udzielał się też w kierownictwie Związku Polskiego Spisza i Zarządu Głównego Związku Podhalan. Jest autorem książek i współtwórcą filmów o tematyce regionalnej. W ostatnim czasie współorganizował spisko-orawskie uroczystości powrotu obu tych ziem do Polski. Uczestniczył m.in. w wydarzeniach rocznicowych na Orawie, m.in. był jednym z prelegentów na konferencji naukowej w Jabłonce. Niedawno ukazała się też przygotowana przez niego „Księgę Górali Polskich”, prezentująca historię, kulturę i dorobek góralszczyzny polskiej, której przewodnictwo zostało mu teraz powierzone.

Wybór dokonany został podczas 52. Zjazdu Podhalan, który odbył się 12 września w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Kandydaturę Juliana Kowalczyka poparło 105 delegatów, natomiast 60 głosów zdobył jego kontrkandydat, Robert Chowaniec z Poronina, aktywny działacz tamtejszego Związku Podhalan.

Julian Kowalczyk na funkcji prezesa zastąpi Andrzeja Skupnia, który największym podhalańskim stowarzyszeniem kierował od 2014 r.

„Góralszczyzna Polska” – Marek Skawiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *