Jubileuszowa modlitwa za ojczyznę Kościoła krakowskiego

Arcybiskup Marek Jędraszewski zainaugurował w diecezji krakowskiej „Jubileuszową Nowennę” za ojczyznę, w stulecie odzyskania niepodległości. „Musimy się czuć odpowiedzialni za wiarę chrześcijańską, która jest kalką duchową naszego narodu” – powiedział w katedrze wawelskiej krakowski metropolita.

W ramach „Jubileuszowej Nowenny” każda parafia będzie wyznaczać jeden dzień w miesiącu jako szczególny dzień modlitwy za ojczyznę. Wiele parafii wybierze dzień 11. każdego miesiąca, aby w ten sposób wyraźniej nawiązać do jubileuszu odzyskania niepodległości, który przypada 11 listopada. Nowenny potrwają do października.

„Musimy się czuć odpowiedzialni za wiarę chrześcijańską, która jest kalką duchową naszego narodu od momentu przyjęcia chrztu w 966 r. przez Mieszka I” – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Zachęcając do udziału w nowennach dodał: „Jesteśmy odpowiedzialni za naszą ojczyznę, za jej byt dzisiaj i jutro”.

„Jubileuszowa Nowenna” – mówił metropolita – jest przejawem troski o dzisiejszy i przyszły kształt duchowy narodu polskiego, troski, która jest potrzebna w obliczu laicyzacji, szyderstw z polskiej, katolickiej tradycji narodowej.

Przywołując odległe i trudne czasy zaborów oraz związek polskiego narodu z Kościołem, metropolita podkreślił zasadność sprawowania nowenny jako przejawu troski o dzisiejszy i przyszły kształt naszej Ojczyzny, o wiarę i przywiązanie do Kościoła, a także o patriotyzm:

– Stąd ten błogosławiony zamysł, aby w każdej parafii Archidiecezji Krakowskiej wierni przez 9 miesięcy gromadzili się na modlitwie za Polskę, omadlając i poruszając najbardziej żywotne sprawy życia społecznego i narodowego, które muszą być przeniknięte prawdą
o Chrystusowym krzyżu i zmartwychwstaniu.

Program Jubileuszowej Nowenny zakłada duchową odnowę polskiego narodu, któremu w poszczególnych miesiącach będą patronować święci i błogosławieni Ziemi Krakowskiej: w lutym – św. Szymon z Lipnicy, w marcu – św. Jacek Odrowąż, w kwietniu – św. Stanisław Kaźmierczyk, w maju – bł. Salomea, w czerwcu – bł. Aniela Salawa , w lipcu – św. Jadwiga Królowa, w sierpniu – św. Brat Albert Chmielowski, we wrześniu – św. Jan Kanty, w październiku – św. Jan Paweł II Wielki.

Komentarze

  • 11 lutego 2018 at 3:26 pm
    Permalink

    Wielkie słowa małe czyny !!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *