Jan Chowańczak

JAN CHOWAŃCZAK
ur. 31 września 1894 r. w Warszawie
Syn Arpada (emigranta z Orawy) i Wiktorii z d. Płonka
zam. Warszawa, ul. Puławska 61
zawód: przemysłowiec
Zm. 26 października 1949 r.

Odznaczony Medalem Niepodległości w 1931 r.

Od 1909 r. brał udział w pracy niepodległościowej szkół średnich. Jako austriacki poddany wysłany był do Rosji. Wykonywał sumiennie powierzone mu zadania na terenie organizacji. Dobrze zasłużył się sprawie.

Przed 1914 r. był instruktorem skautingu i członkiem Młodzieży Zarzewiackiej. Podczas pobytu w Moskwie brał czynny udział w ruchu kolonii polskiej.

W okresie międzywojennym wspólnie z ojcem rozwijał największą w Polsce firmę futrzarską. W przededniu wojny odmówił ucieczki z kapitałem do Wielkiej Brytanii. We wrześniu 1939 r. uczestniczył w obronie Warszawy. Przed wybuchem Powstania Warszawskiego Jan z własnych środków zakupywał broń, na potrzeby przyszłych walk. Nim doszło do insurekcji sam został przez Niemców aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie dotrwał do zakończenia wojny. Po powrocie do Warszawy cierpiał z powodu odniesionej rany. Zmarł 26 października 1949 r.

 

Więcej o rodzinie Chowańczaków

 

 

_________________

Powyższe przedstawienie postaci odnosi się do dokumentacji dotyczącej odznaczeń Orawian Krzyżami i Medalami Niepodległości przyznanych w II Rzeczypospolitej. Jeżeli posiadasz dodatkowe informacje nt. w.w. osoby lub innych zasłużonych dla odzyskania przez Polskę niepodległości i zjednoczenia części Orawy z odrodzonym państwem polskim – prosimy o kontakt. Czekamy również na wspomnienia krewnych odznaczonych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *